Negatív hatásai is lehetnek annak, ha valaki kutyát tart?
Fizikai szempontból az állattartók egyik leggyakoribb egészségügyi problémája az allergiás reakciók lehetnek, de van más is, amiről szót kell ejteni.
Mint azt már megírtuk, egy korábbi kutatásban azt vizsgálták, a kutyatartás milyen hatással van arra, hogy mennyit mozgunk, és általában milyen „egészségügyi kimenetelekkel” számolhatunk. Az eredmény: a kutyatartók a legtöbb területen jobban teljesítettek a nem kutyásokhoz képest. Mindemellett a szakértők arra következtettek, hogy tovább él és jobb az egészsége is annak, aki kutyát tart. Az ezzel kapcsolatos részletekről itt olvashat bővebben. A rengeteg pozitívum ellenére azonban kár lenne eltagadni, hogy negatív aspektusai is vannak a dolognak.
A 24.hu szúrta ki, hogy a The Conversation szaklapban most a kutyatartás pozitív hatásai mellett azt is összegyűjtötték, a jelenleg rendelkezésre álló kutatások alapján milyen negatív hatásai lehetnek annak, ha valaki kutyát tart. Fizikai szempontból az állattartók egyik leggyakoribb egészségügyi problémája az allergiás reakciók lehetnek. A kutyák nyála, vizelete és szőrzete ugyanis sokakból válthat ki allergiás reakciókat, amelyek a szemviszketéstől és az orrfolyástól kezdve a kiütéseken át a nehéz légzésig, sok mindent okozhatnak – magyarázzák.
Míg egy közelmúltban végzett metaanalízisből, amely közel kétmillió gyermek adatait gyűjtötte össze, az derült ki, hogy a kutyákkal történő korai érintkezés – bár nem olyan mértékben, mint a macskákkal való interakció, de – növelheti az asztma kialakulásának kockázatát. Emellett az otthoni balesetek, például az esések, ficamok száma is magasabb a kutyatartók körében. Továbbá mentális szempontból is megterhelő lehet a kutyatartás: a gondozás felelőssége, különösen a viselkedési vagy egészségügyi problémákkal küzdő kutyáról, jelentős terhet jelenthet, ráadásul komoly anyagi vonzattal is járhat.
Mindemellett azt is érdemes belekalkulálni, hogy a kutyák élettartama rövidebb, mint az embereké, és egy szeretett társ elvesztése lelki nehézségeket okozhat. A kutyatartás tehát nem mindenkinek való, ezért a felelős örökbefogadás előtt érdemes mind a pozitívumokat, mind pedig a negatívumokat végiggondolni – hangsúlyozzák a cikkben. De arról is beszámoltunk korábban, mit kell tennünk annak érdekében, hogy a kutyánk jobban megértse, amit mondunk neki. Ez a felfedezés segíthet abban, hogy jobban megértsük és fejlesszük az ember-kutya kapcsolatot.