Tanulmány: rengeteg mellrákkeltő anyagot tartalmaznak az élelmiszerek csomagolásai
Riasztó tanulmány látott napvilágot az élelmiszerek csomagolásában található vegyi anyagokról: számtalan összetevő hozható összefüggésbe a mellrák kialakulásával.
Egy friss tanulmány szerint közel 200, a mellrákkal összefüggésbe hozható vegyi anyagot használnak az élelmiszerek csomagolásában és a műanyag edényekben, ezek közül sok rákkeltő anyag pedig gond nélkül bejut az emberi szervezetbe. A kutatás társszerzője, Jane Muncke, a Food Packaging Forum ügyvezető igazgatója és tudományos vezetője árulta el, hogy az élelmiszerekkel érintkező anyagokból származó, ismert vagy potenciális emlőrákkeltő anyagok közül 76-ot mutattak ki az emberekben világszerte.
Hangsúlyozta, e vegyi anyagok eltávolítása az élelmiszer-ellátásból hatalmas lehetőséget jelent a rák megelőzésére. Az élelmiszer-csomagolásban azonosított vegyi anyagok közül 40-et már világszerte veszélyesnek minősítettek a szabályozó hatóságok. A besorolás ellenére azonban ezek a vegyi anyagok továbbra is használatban maradnak, így pedig bekerülhetnek az élelmiszerláncba is.
Jenny Kay, a Silent Spring Institute kutatója rámutatott, az egészségügyi kockázatot jelentő vegyi anyagok még mindig engedélyezettek az élelmiszerekkel érintkező anyagokban. Az 50 év alatti nők körében emelkedik a korai emlőrák aránya, és ez a tendencia a szakértők szerint nem magyarázható pusztán a genetikával. A szakember rámutatott, az olyan tényezők, mint az elhízás, az alkoholfogyasztás, a fizikai aktivitás hiánya és a környezeti hatások, beleértve a vegyi anyagokat is, mind hozzájárulhatnak a mellrák és más rákos megbetegedések kialakulásához.
A tanulmányban hangsúlyozták, a fogyasztók is tehetnek lépéseket annak érdekében, hogy csökkentsék az ezeknek a káros vegyi anyagoknak való kitettséget, noha végső soron a szabályozó ügynökségek feladata az élelmiszerellátás biztonságának biztosítása.
A szakértők azt javasolják, hogy az élelmiszerek tárolásához és elkészítéséhez kerüljük a műanyag edényeket, válasszuk az üveg vagy rozsdamentes acél alternatívákat, és amikor csak lehet, válasszunk biotermékeket és -húst. Emellett az egyéb mérgező anyagoknak való kitettség korlátozása, mint például a túlsütött hús és a tapadásmentes főzőedények, szintén segíthet csökkenteni a rák kockázatát.