Akkor érzik magukat sikeresnek magyar fiatalok, ha elérik az anyagi függetlenséget
Az persze egy másik kérdés, hogy ezt hány fiatalnak sikerül elérnie.
Mi jelent valójában a siker? Hogyan érhetjük el? Milyen út vezet hozzá? Ezek a kérdések különösen a fiatalok körében gyakran felmerülnek, amikor jövőjüket tervezik, és életcéljaikat tűzik ki. Az OTP Bank Junior részlege egy átfogó kutatást végzett annak érdekében, hogy felmérje, mit gondolnak a fiatalok a sikerről, valamint a pénzügyek és a siker összefüggéseiről.
A kutatás szerint a 18 és 24 év közötti korosztály számára a siker fogalma többféle tényezőt foglal magában. A legtöbben a kitűzött célok elérését (75%) tekintik sikernek, függetlenül attól, hogy az élet mely területére vonatkozik. Emellett az életükkel való elégedettség (61%), a folyamatos fejlődés (48%), és az anyagi függetlenség (41%) is fontos szerepet játszik a siker meghatározásában. A siker érzése pedig pozitív hatással van a fiatalokra: jobb közérzetet (67%) és büszkeséget (64%) ad, valamint újabb célok megvalósítására motiválja őket (42%).
A felmérésből kiderül, hogy a fiatalok számára a mindennapi kisebb sikerek is jelentőséggel bírnak, különösen az önállósodás folyamatában. A válaszadók háromnegyede havi szinten éli át ezeket a sikereket, legyen szó pénzügyekről, tanulásról, munkáról vagy akár a magánéletről.
Hosszú távon a pénzügyi siker a legfontosabb célok közé tartozik (38%), de a fiatalok többsége nem ért egyet azzal, hogy a siker pusztán anyagi szempontból mérhető. Számukra a pénzügyi siker azt jelenti, hogy képesek függetlenül kezelni pénzügyeiket, tartozás nélkül élni, stabil jövedelmet biztosítani, megtakarítani és nagyobb kiadásokat finanszírozni. Kevésbé tartják fontosnak a pénzügyi döntések magabiztos kezelését, valamint a nyugdíj-előtakarékosságot. A válaszadók negyede úgy érzi, akkor sikeres, ha éppen annyit keres, amennyire szüksége van.
A pénzügyi stabilitás elérése, a rendszeres jövedelem megteremtése és a megtakarítás képessége kiemelt helyet foglal el a fiatalok hosszú távú céljai között. Ezen kívül fontos számukra a karrierépítés és a munka-magánélet egyensúlyának megtartása is.
Az OTP Bank idén is támogatója a fiatalok körében népszerű Brain Bar fesztiválnak. A rendezvényen több színpadon is szó esik majd a siker és a pénzügyi tudatosság kapcsolatáról. Szeptember 26-án Lil Frakk, rapper, és Máriás Endre beszélget a siker sokszínűségéről, míg szeptember 27-én Zwecker Bence, a Munch társalapítója, valamint Dancsné Engler Bernadett, az OTP Bank Mikro- és Kisvállalkozói területének vezetője adnak majd tanácsokat a fiatal vállalkozóknak. Az OTP Fáy Alapítvány trénerei pedig interaktív pályaorientációs előadást tartanak a fesztiválon a jövőjüket tervező fiatalok számára.