Árvízhelyzet: kiderült, mikor lehetünk túl ezen az egészen
Nem a legbiztatóbbak az adatok, hosszabb ideig marad velünk az árhullám, ugyanakkor minden adott a védekezésre.
Jó látni azt, hogy politikai hovatartozástól függetlenül az emberek egymást segítve küzdenek a nagy árvízzel. Itt most nincs jobboldal és baloldal, gyakorlatilag ez minden területen jól megfigyelhető, a nap 24 órájában.
A hírességek is igyekeznek felhívni az emberek figyelmét, így tett Schobert Norbi és Rubint Réka is, akik együtt pakolták a homokzsákokat. Közben Orbán Viktor miniszterelnök fontos döntést hozott a Lajta-menti szükségállapot kapcsán. A kormányfő is kint van a terepen, egyeztet a szakemberekkel, és döntéseket hoznak, kiegészülve a katonai segítséggel.
Ezek a napok nem lesznek könnyűek, mert a java még csak most következik. Addig azonban minden lehetséges eszközt bevetnek annak érdekében, hogy a Duna minél kisebb károkat okozzon. Egyre több a lezárás, reagálván a helyzetre, viszont hosszabb ideig fog tartani, amíg minden visszaáll a helyére.
Hosszan elhúzódó árhullámra kell felkészülni
Hosszan elhúzódó árhullámra kell felkészülni, sokáig lesz érvényben harmadfokú készültség az érintett folyókon – mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője az M1 aktuális csatorna kedd délutáni műsorában.
Siklós Gabriella közölte: a Dunán általában 5-8 nap alatt vonul le az árhullám, most ennél hosszabb idővel kell számolni. Ha nem esik újabb eső, az Alpokban olvadó hó akkor is utánpótlást ad – tette hozzá.
A szóvivő tájékoztatása szerint a Szigetközben befejezték a felkészülést a vízügyi szakemberek. Értékelése szerint a Lajta mellett kritikus a helyzet. Arról is beszélt, hogy kedden a Dunakanyarban „lettek sűrűbbek” a feladatok.
Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője a műsorban mindenkit nyomatékosan arra kért, hogy kerülje a katasztrófaturizmust, mert az akadályozza a védekezést. Ezzel kapcsolatban Siklós Gabriella arra hívta fel a figyelmet, hogy a katasztrófaturizmus árthat a védműveknek is, amelyeknek nagyon hosszú időn át kell ellenállniuk a víz nyomásának.
Mukics Dániel közölte, hogy a katasztrófavédelem szakemberei részt vesznek a védekezésben, a többi között segítenek az önállóan védekező önkormányzatoknak, ha azok ezt igénylik. A szolgálati rend átszervezésével ötszáz tűzoltót tudnak kivezényelni az árvízi védekezésre, és a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ hallgatói, valamint oktatói is bekapcsolódnak a munkálatokba – ismertette.
Liner/MTI