Különleges felvételt osztott meg a Mars felszínéről az Európai Űrügynökség
Az ExoMars nevű űrszonda infravörös tartományban készített felvételeket a Mars felszínéről, amikor egy ismerős mintázat bukkant fel a képek között.
Különleges felvételt osztott meg a Mars felszínéről az Európai Űrügynökség. Az ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter) nevű űrszonda egy kráteres területről küldött képet a földi irányításnak, ami úgy fest, mint egy hatalmas szmájli. A beszámoló szerint a felvételen valójában a kráterben megült sólerakódást lehet látni, ami megerősíti azt az elméletet, hogy 2–3 milliárd évvel ezelőtt a Mars felszínét folyók, tavak és óceánok is borították.
A most közreadott képek is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy megválaszolják a tudósok a kérdést, vajon létezett-e élet a vörös bolygón – emeli ki a HVG. Mint írják, normál esetben a sólerakódásokat nem lehet látni, az ExoMars azonban infravörös tartományban készített színes felvételt a bolygó felszínéről. Ennek köszönhetően fedte fel magát a sólerakódás a Mars Terra Sirenum nevű kráteres régiójában – magyarázzák.
Valentin Bickel, a Nature Scientific Data című tudományos lapban közzétett publikáció vezető szerzője szerint a mostani lerakódások még mindig tartalmazhatnak ősi mikrobákat, így érdemes lenne ezeket egyszer közelebbről is megvizsgálni. A szakember mindemellett azon a véleményen van, miszerint a mostani felfedezés is azt bizonyítja, hogy a tudósok eddig nem a megfelelő színt keresték, amikor az élet után kutattak a világegyetemben.
A kutatók szerint a Mars egy viszonylag kellemes klímájú bolygó lehetett, ami azután vált olyanná, amilyennek ma ismerjük, hogy elvesztette mágneses terét és légkörét. Emiatt a víz elpárolgott, megfagyott vagy beszorult a felszín alá. Továbbá azt gondolják, hogy a most talált sólerakódás alatt is lehet egy óceán. A cikkben hozzáteszik: a NASA és az ESA azt tervezi, hogy 2028-ban az ilyen ősi víztestek helyszínére küldi a Rosalind Franklin Mars-járót, hogy a mikrobiális élet jeleit kutassa.
Ha ezt megtalálná, az óriási mérföldkő lenne az idegen élet iránti kutatásban. De korábban arról is beszámoltunk, hogy óriási változás történt a Jupiter egyik holdjának felszínén, amelyről felvétel is készült. Az Io felszínének egy részén 1997-ben még egy sík területet lehetett látni, mostanra azonban egy jelentős méretű vulkán emelkedett ki a talajból. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy izgalmas geológiai képződményt fedezett fel egy kanadai férfi.