Sáskák teszik tönkre a termést több megyében is, a Nébih riadót fújt
A hatóság szerint a következő évben a sáskanépesség további növekedésével és a kártételi terület kiterjedésével lehet számolni.
A nyár során több bejelentés is érkezett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékből az elszaporodó olaszsáska okozta jelentős károk miatt. Az elmúlt két év meleg időjárása kedvezően hatott a sáskák szaporodására, és a faj létszámának növekedése a következő évben sem áll meg.
Idén először július második felében jelentették a termelők Bács-Kiskun vármegye déli részén, Balotaszállás környékén a szokatlanul nagy sáskakártételt. Néhány héttel később, augusztus elején Csongrád-Csanád vármegyében is hasonló bejelentések érkeztek a gazdáktól.
Egy üllési gazda például arról számolt be, hogy a 2,5 hektáros homoktövis ültetvénye teljes egészében károsodott a rovarok miatt, amit a kormányhivatal helyszíni vizsgálata is igazolt. A gazdálkodó elmondása szerint bár többször is védekezett rovarölő szerrel, a permetezést követő napon újabb sáskahad támadta meg az ültetvényt. Emellett több gazda arról számolt be, hogy a sáskák 100 százalékos kárt okoztak a burgonya, karfiol, kukorica és lucerna ültetvényeken is.
A Csongrád-Csanád vármegyei Pusztamérges és Öttömös környékén szintén jelentős károkról számoltak be a gazdák: Pusztamérgesen a betakarítás alatt lévő sárgarépa ültetvényeken 20 százalékos kár keletkezett, míg Öttömösön a tökféléket érintette hasonló mértékű pusztítás. Pusztamérgesen egy spárgaültetvény lombozatát is teljesen lerágták a sáskák, csak a növény vastagabb szárát hagyva meg. Még a permetezések ellenére is körülbelül 10 százalékos volt a kár.
Az elmúlt két év időjárása különösen kedvezett a sáskák szaporodásának, köztük az olaszsáskának is. 2024 júliusa a magyar meteorológiai feljegyzések kezdete óta (1901) a legmelegebb és a hetedik legszárazabb hónap volt, míg az augusztus a második legmelegebb hónapként vonult be a történelembe. Ez az időjárás különösen kedvezett a sáskák elszaporodásának Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád homokos területein, amelyek a leginkább ki vannak téve az aszálynak. A szakértők szerint a következő évben a sáskák számának további növekedésére és a kártétel területének bővülésére lehet számítani.