Évekig a padláson porosodott, most félmilliárd forintért kelt el egy árverésen egy rég elveszettnek hitt Rembrandt-festmény
Teljesen véletlenül bukkantak rá, és a története is egészen egyedülálló.
Kaja Veilleux, a Thomaston Place Auction Galleries alapítója és aukciószervezője egy sajtóközleményben árulta el, hogy rutinszerű házlátogatás során a Maine állambeli Camdenben egy magánbirtokon váratlan felfedezést tett az ingatlan padlásán: egy 17. századi festményre bukkant, mely egy fiatal nőt ábrázol, aki sapkát és fodros gallért visel.
Ahogy megpillantotta, azonnal az járt a fejében, hogy ez a műalkotás a holland mester, Rembrandt stílusában készült, majd megfordítva a festményt rádöbbent, hogy tényleg Rembrandt festhette: a hátoldalán ugyanis egy cédula volt, melyet a Philadelphiai Művészeti Múzeum állított ki, s melynek tanúsága szerint a festményt 1970-ben adták kölcsön a múzeumnak.
Csakhogy maga a portré egy rejtély, hiszen annak eredetéről jóformán semmit sem tudni és a szakértők sem ismerik el széles körben Rembrandt életművének részeként. Noha az aukciósháznak meggyőződése, hogy egy eredeti festményről van szó, a Philadelphia Museum of Art nem tudta megerősíteni, hogy valaha is kölcsönkapta-e a portrét.
Ennek okán az aukciósház végül a „Rembrandt után” kifejezéssel bocsátotta árverésre a művet, ám úgy tűnik, sokan nagyon is biztosak voltak abban, hogy egy eredeti műről van szó: a licit ugyanis 32 500 dollárról (11,6 millió forint) indult, majd hirtelen hat számjegyűre emelkedett.
Mint kiderült, csaknem egy tucat potenciális érdeklődő vett részt az árverésen, akik közül néhányan telefonon keresztül csatlakoztak Európából. Három telefonos licitáló 900 ezer dollárig (321 ezer forint) maradt, mielőtt az utolsó kettő 1,41 millió dollárra (503 millió forint) nyomta fel a végső eladási árat. Az aukciósház szerint ez a legmagasabb összeg, amelyet valaha egy Maine állambeli árverésen műalkotásért fizettek.