Nívós földtani elismerést kapott egy magyar helyszín
A Nemzetközi Földtudományi Unió (IUGS) a világ 200 legfontosabb földtani örökségi helyszíne közé sorolta a Bakony-Balaton-felvidék egykori vulkáni területét.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság közleménye szerint a Bakony-Balaton-felvidék plio-pleisztocén kori freatomagmás monogenetikus vulkáni mezőjének fordított tájképe bekerült a világ legjelentősebb földtani örökségeinek sorába. Az elismerés a terület egyedülálló geológiai jellemzőinek köszönhető.
A vulkáni mező kialakulása 4,5-3 millió évvel ezelőttre tehető. A folyamat során a magas hőmérsékletű kőzetolvadék a földkéreg repedésein át jutott a felszínre, ahol vízzel érintkezve heves gőzrobbanásokat okozott. Ez a freatomagmás aktivitás alakította ki a terület különleges vulkáni képződményeit.
Az IUGS döntése egy kétlépcsős folyamat eredménye. A szervezet először közzétett egy százas listát a világ legfontosabb földtani örökségeiről, majd ezt bővítette további száz helyszínnel a 2023 augusztusában, Dél-Koreában megrendezett 37. Nemzetközi Földtani Kongresszuson. A Bakony-Balaton-felvidék vulkáni mezője egyedüli magyarországi helyszínként ezen a második listán kapott helyet.
A terület geológiai jelentőségét fokozza az úgynevezett fordított domborzati viszonyok jelenléte. Az erózió hatására kialakultak a jellegzetes tanúhegyek, amelyek nem az eredeti vulkáni felszínformákat, hanem azok lepusztult maradványait őrzik. Bár a fordított domborzat nem ritka jelenség a Földön, az egykori lávával kitöltött, szorosan egymás mellett elhelyezkedő freatomagmás vulkánokból álló hasonló felszínformák ritkán fordulnak elő.