Itt a 2024/2025-ös szakképzési tanév rendje, íme a legfontosabb tudnivalók
Kiderült, mikor kezdődik és meddig tart a 2024/2025-ös tanév a szakképzésben résztvevők számára, s az is, hogyan alakulnak az évközi tanítási szünetek.
A Magyar Közlönyben megjelent jogszabály értelmében az első tanítási nap 2024. szeptember 2-a, az utolsó pedig 2025. június 13-a lesz a szakképzésben. Az évközi szünetek és az érettségi vizsgák időpontjai azonosak a köznevelési tanév rendjével. Fontos hozzátenni: az idei már a második tanév lesz, hogy önálló jogszabály határozza meg a tanév rendjét a szakképzésben. A közneveléstől eltérően a szakképzésben tanulók duális képzésben részvétele és a nyári szakmai gyakorlatuk indokolja az eltérő szakképzési naptár kialakítását.
A szakképzésben a 2024/2025-ös tanévben a tanítási év 2024. szeptember 2-től (hétfőtől) 2025. június 13-ig (péntekig), az utolsó évfolyamon 2025. május 2-ig (péntekig) tart. Ami a tanévközi szüneteket illeti, az őszi szünet 2024. október 28-tól (hétfő) 2024. október 31-ig (csütörtök), a téli szünet 2024. december 23-tól (hétfőtől) 2025. január 3-ig (péntekig), a tavaszi szünet pedig 2025. április 17-től (csütörtöktől) 2025. április 25-ig (péntekig) tart – részletezik. Az Index azt írja, a tanítási év a szünetek figyelembevételével 176 tanítási napot jelent majd.
Ezen felül az oktatói testület négy munkanapot tanítás nélküli munkanapként használhat fel, amelyből egy tanítás nélküli munkanap programjáról a diákönkormányzat jogosult dönteni, egy tanítás nélküli munkanap pedig kizárólag pályaorientációs célra használható fel. A tanítási év első féléve 2025. január 17-éig tart. A rendelet értelmében az előrehozott érettségi vizsgát tevő 12. évfolyamos technikumi szakmai oktatásban részt vevő tanulók közismereti oktatása május 2-án lezárul, és az így felszabadult időkeret a továbbiakban az érettségire történő egyéni vagy csoportos felkészülést szolgálja.
„Az új szakképzési rendszerben keresletorientált, korszerű oktatást kapnak a tanulók, folyamatosan emelkednek az oktatói bérek és nő a szakképzésbe jelentkezők száma. 2024-ben is a legtöbben a technikumokat választották az általános iskola nyolcadik osztályát követően. Az a tény, hogy manapság tízből hat fiatal választja a szakképzést, annak is köszönhető, hogy a 2020-ban megújult szakképzési rendszer jobban felkészít a munkaerőpiaci igényekre, ösztöndíjakkal támogatja a fiatalokat. A szakképzési tanév rendje ezen gyakorlatorientált szakképzési igényekhez is megfelelő kereteket biztosít” – fogalmazott Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár.
Korábban azt is megírtuk, hogy jön az ingyenes jogosítvány, de lehet vele némi gond. A Magyar Honvédség szeptembertől indítja el pilotprogramját, amely lehetővé teszi a végzős középiskolások számára az ingyenes jogosítványszerzést, ám a program korlátozott kapacitása miatt egyelőre bizonytalan, hány diák részesülhet ebben a lehetőségben. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy meghökkentő számokat közölt a Fidesz a tankönyvek korábbi árairól: a párt finoman érzékeltette, hogy a korábbi rendszer alatt mennyivel drágultak a tankönyvek Magyarországon. Mindemellett azt is megírtuk, hogy nem minden iskolában veszik majd el tanítás előtt a gyerekektől a telefonokat, az egyik budapesti gimnázium sem tervez hasonlót.