Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Folytatódhat a budapesti fürdők bezárása

A BGYH egykori vezetője szerint jelenleg három kisebb fürdőt fenyeget a bezárás veszélye.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) egykori vezetője, Szőke László szerint „amit hozzá nem értéssel el lehet követni egy területen, azt a BGYH vezetése mind véghez vitte az elmúlt években”. Elmondása szerint 2020-ban, miután Karácsony Gergely és a baloldal átvette a főváros vezetését, számos hozzáértő személyt távolítottak el a gyógyfürdőket üzemeltető fővárosi cég éléről.

Ha azonban változatlan módon viszik tovább a fürdőket, akkor ez „ma is egy nagyon jól prosperáló cég lenne”. Szőke azt hatalmas problémának tartja, hogy 2020 után megállt a fürdők fejlesztése, a főváros pedig elkezdte elvonni a BGYH profitját, így pedig a fővárosi cégnek önereje sem maradt a fejlesztések elindításához. Állítása szerint ahhoz, hogy egy cég jól menjen, két dolog kell. Az egyik a jelentős béremelés, a másik pedig a folyamatos fejlesztés. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ennek eredményeként egy pozitív, önmagát gerjesztő folyamat alakul ki, ugyanis egyre többen járnak fürdőbe, egyre több lesz a bevétel, így pedig van fedezet a fürdők további fejlesztésére és újranyitására, illetve nem válik szükségessé érdemi jegyáremelés sem. „A nagy fürdőkben 2019 óta jó 170-180%-os belépőjegy-áremelések voltak, amit ugyan a külföldiek meg tudnak fizetni, de sok budapesti nem” – emelte ki.

Kispénzű budapestiek fürdőit zárta be a főváros

A Magyar Nemzet kérdésére válaszolva arra is kitért, miszerint az elmúlt években elsősorban a kispénzű budapestiek fürdőit zárta be a főváros. A Dandár fürdő nemrégiben történt bezárásával kapcsolatban a BGYH egykori vezetője arról beszélt, hogy amikor 2014–15-ben a felújítást csinálták, nem volt statikai probléma. „Ha a födémen bármilyen károsodás lett volna, azt a kivitelező rögtön jelezte volna. Tehát akkor nem volt a födémmel gond, és azt sem hiszem, hogy ma van” – mondta.

„Nagy valószínűséggel ki merem jelenteni, hogy most sincs a födémmel semmi gond, ez csak egy nagyon jó hivatkozási alap arra, hogy bezárják a fürdőt” – fogalmazott. Úgy véli, a Dandár fürdő körüli huzavona akár több évig is eltarthat még, amely miatt Budapest egyik olcsóbb, a budapestiek számára elérhető árú fürdője továbbra is zárva marad.

„Ezt a fürdőt azért kell nyitva tartani, mert gondolni kell azokra is, akik nem tudják megfizetni a Széchenyit, a Gellértet vagy a Rudast. A jelenlegi vezetés azonban abban gondolkodik, hogy ez egy veszteséges fürdő, tehát a legegyszerűbb, ha bezárjuk” – jegyezte meg Szőke. Állítása szerint a Király fürdő esetében is hasonló a helyzet, emellett úgy látja, a fürdőbezárások és a jegyáremelések következményeként a kevésbé tehetős budapestiek folyamatosan szorulnak ki a főváros fürdőiből.

A két bezárt fürdő egyikében sem fordultak meg gyakran

A turisták ugyanis a két bezárt fürdő egyikében sem fordultak meg gyakran, azokat az alacsonyabb keresetű budapestiek látogatták inkább. A lapnak nyilatkozva azt is elmondta, ha a jelenlegi vezetés marad mind a fővárosban, mind a gyógyfürdőket üzemeltető cégnél, akkor folytatódhat a budapesti fürdők bezárása. Különösen nagy veszélyben vannak szerinte a kisebb, nem nyereséges fürdők.

„Jelenleg a három óbudai fürdőt, vagyis a pünkösdfürdőit, a Rómait és a csillaghegyit fenyegeti a bezárás veszélye. Csillaghegy állandó fürdő, a Római és a pünkösdfürdői pedig csak nyári strand. De a pünkösdfürdőit a kis mérete miatt nagyon nehéz nyereségesen üzemeltetni. Mindhárom fürdőnél az a gond, hogy hideg a forrásvíz, és sokba kerül a felmelegítése. Nagyon könnyen el tudom képzelni, hogy valamelyik óbudai fürdő bezárására fog nemsokára sor kerülni ’statikai problémák miatt’, ha marad a jelenlegi vezetés” – hangsúlyozta Szőke László.

Meglátása szerint olyan fővárosi vezetésre van szükség a budapesti fürdők felvirágoztatásához, amely otthagyja a nyereséget. A BGYH ugyanis annak ellenére, hogy önkormányzati cég, továbbra is piaci alapon működik, éppen ezért nagy mozgásteret kellene adni neki – derül ki a cikkből. A Dandár Fürdővel kapcsolatos jelenlegi helyzetről egy korábbi cikkünkben is írtunk: egy közlemény szerint a tervezett felújítás során váratlan statikai problémákra bukkantak, ami késlelteti a létesítmény újranyitását. Az épület szerkezetének teljes feltárása folyamatban van, a szakértői vélemények pedig szeptemberre készülhetnek el, és csak ezek alapján lehet majd meghatározni a szükséges további feladatokat és azok időigényét. De valószínűnek tűnik, hogy az újranyitásra ebben az évben már nem kerül sor.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.