Csak mítosz az ellentétek vonzalma, valójában inkább a hozzánk hasonlóakat keressük
Ugyanakkor rövid távú vonzalmat előidézhetnek a különbözőségek is.
Régóta fennálló kérdés, hogy az ellentétek valóban vonzzák-e egymást a párkapcsolatokban, vagy inkább a hasonlóságok és a közös értékrend kötik össze a párokat? Bár a romantikus teória szerint részben az előbbi is igaz, a tudományos kutatások szerint inkább az utóbbi eredményez tartós és stabil kapcsolatokat.
A párok általában hasonló érdeklődési körrel, értékrenddel és személyiséggel rendelkeznek, ugyanakkor bizonyos ellentétek, mint például a társas dominancia különbségei, mégis hozzájárulhatnak a kapcsolat dinamikájának és egyensúlyának kialakulásához.
Tanya Horwitz, a University of Colorado Boulder kutatója 133 tulajdonság alapján végzett kutatást, különböző demográfiai mutatókat is figyelembe véve. Ebből arra a következtetésre jutott, hogy a partnerek hasonló tulajdonságait a megkérdezettek 89 százaléka pozitívumként értékelte.
„Az ellentétek vonzása inkább a kivételt jelenti a szabály alól, a hasonlóság viszont sokkal erőteljesebb jeleit adja a vonzalomnak” – mondta Erica Slotter, a pennsylvaniai Villanova Egyetem pszichológusa a Live Sciencenek.
„Az emberek többsége úgy vélekedik, hogy olyan társat akarnak, akik hasonlóak, mint ők” – tette hozzá Slotter. Ez mindenféle tulajdonságra igaz, például a társadalmi-gazdasági helyzetre, a vallásra, a politikai irányultságra és a hobbikra.