Globális vészhelyzetté nyilvánította a WHO az afrikai majomhimlő-járványt
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdai bejelentése szerint az Afrikában terjedő majomhimlő-járvány már nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetet jelent.
A WHO szakértői csoportot hívott össze a járvány tanulmányozására és javaslattételre Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató számára. „A vészhelyzeti bizottság ma összeült, és azt közölték, hogy véleményük szerint a helyzet nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetet jelent. Elfogadtam ezt a megállapítást”, mondta főigazgató egy sajtótájékoztatón.
A döntés azt követően született, hogy az Afrikai Unió egészségügyi szervezete saját közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett a növekvő járvány miatt. A majomhimlő a Kongói Demokratikus Köztársaságból indult ki, ahol a vírust először fedezték fel embereknél 1970-ben, majd más országokra is átterjedt.
A WHO vezetője elmondta, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaságban az idén eddig jelentett több mint 14 000 eset és 524 haláleset már meghaladta a tavalyi teljes számot. Különösen aggasztónak nevezte az 1b kládnak nevezett vírusvariáns gyors terjedését, amely főként szexuális kapcsolatokon keresztül terjed, és már négy szomszédos országban is megjelent.
Komoly a helyzet
A nemzetközi közegészségügyi vészhelyzet (PHEIC) kihirdetése a WHO által adható legmagasabb szintű riasztás. A jogilag kötelező érvényű nemzetközi egészségügyi szabályzat alapján világszerte vészhelyzeti intézkedéseket kell bevezetni az egyes országokban.
Ez már a második egymást követő PHEIC-státusz a majomhimlővel kapcsolatban, bár ez most a vírus egy másik, halálosabb törzsére összpontosít. 2022 májusában világszerte megugrott a majomhimlő-fertőzések száma, főként meleg és biszexuális férfiakat érintve a 2b klád variáns miatt. A WHO akkor is vészhelyzetet hirdetett, amely 2022 júliusától 2023 májusáig tartott.
A Vöröskereszt közölte, hogy fokozza felkészülési intézkedéseit Afrikában, különösen a súlyosan érintett kelet-kongói régióban. A Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) szintén „mély aggodalmát” fejezte ki a vírus terjedése miatt, ám a szervezet készen áll arra, hogy „kulcsszerepet játsszon a betegség terjedésének megfékezésében, még az olyan nehezen elérhető területeken is, ahol a legnagyobb szükség van rá”.