Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Videón, ahogy sűrű fekete füst száll fel a zaporizzsjai atomerőműből

Vasárnap délután sűrű fekete füst szállt fel a dél-ukrajnai zaporizzsjai atomerőmű területéről, ami újabb aggodalmakat keltett a létesítmény biztonsága kapcsán.

...svg content...Fotó: Az ukrán állami atomenergiaipari vállalat, az Enerhoatom üzemeltette dél-ukrajnai atomerőmű (Pivdennoukrajinszka atomna elektrosztancija) a Mikolajivi területen fekvő Juzsnoukrajinszk város közelében 2023. augusztus 7-én. A Déli-Bug folyó partján épült erőműben három, egyenként 1000 megawatt beépített teljesítményű reaktorblokk üzemel. 2022-ben a dél-ukrajnai létesítmény szolgáltatta az ország áramtermelésének mintegy tíz százalékát. Ukrajna négy atomerőművéből jelenleg három állít elő energiát: a dél-ukrajnai mellett a hmelnickiji és a rivnei, mivel július végére biztonsági okból leállították a termelést az orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai erőmű mind a hat blokkjában. MTI/EPA/Oleh Petraszjuk
Európa

Kiss László

Szerkesztő

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalán tett bejelentése szerint az orosz csapatok tüzet gyújtottak az általuk megszállt erőmű területén. Az elnök által közzétett videófelvételen jól látható, ahogy sötét füstfelhő emelkedik az egyik hűtőtoronyből.

Ukrán források szerint nem hivatalos információk alapján az orosz erők nagy mennyiségű autógumit gyújtottak fel az egyik hűtőtoronynál, az erőmű orosz vezetősége ugyanakkor azt állítja, hogy a tűz nem veszélyezteti a létesítmény biztonságát.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértői is megerősítették, hogy vastag, sötét füstöt észleltek az atomerőmű északi részén, miután több robbanás is történt a térségben. A NAÜ közleménye szerint tájékoztatást kaptak egy feltételezett dróntámadásról is, ami az egyik hűtőtornyot érintette, de nukleáris biztonsági kockázatról nem érkezett jelentés.

Az orosz megszállás alatt álló terület moszkvai kinevezésű vezetője, Jevhen Balickij azzal vádolta Ukrajnát, hogy a közeli Enerhodar város bombázásával okozta a tüzet. Az egymásnak ellentmondó állítások közepette egyelőre nem lehet egyértelműen megállapítani a tűz keletkezésének pontos okát.

Bár a létesítmény hat reaktora jelenleg leállított állapotban van, az erőmű továbbra is igényel áramellátást és szakképzett személyzetet a kulcsfontosságú rendszerek, például a reaktorok hűtésének működtetéséhez.