Kötelező továbbképzés és nagyobb szigor várhat a tanárokra szeptembertől
A belügyminisztérium tervezete szerint a tanároknak kötelező továbbképzésen kell részt venniük, és szigorúbb szabályok vonatkoznának a mobiltelefonok használatára is az iskolákban.
A Belügyminisztérium új rendelettervezetet tett közzé, amely jelentős változásokat irányoz elő a pedagógusok szakmai fejlődése és munkahelyi eszközhasználata terén. A társadalmi egyeztetésre bocsátott dokumentum augusztus 13-ig véleményezhető.
A tervezett rendelet értelmében az oktatási intézményekben dolgozó pedagógusoknak kötelező továbbképzésen kellene részt venniük. A képzés célja, hogy a tanárok naprakész ismeretekkel rendelkezzenek az oktatási alapprogramokról, kerettantervekről és vizsgakövetelményekről. Az óvodapedagógusoknak az Óvodai nevelés országos alapprogramját, míg a tanítóknak és tanároknak a Nemzeti alaptantervet és a kapcsolódó dokumentumokat kell alaposan ismerniük.
A továbbképzést az Oktatási Hivatal szervezné a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közreműködésével, a tízórás távoktatási kurzust pedig az NKE online rendszerén keresztül bonyolítanák le. A sikeres teljesítéshez a pedagógusoknak egy húsz kérdésből álló teszten legalább tizenöt helyes választ kell adniuk, sikertelen vizsga esetén pedig két pótlási lehetőség állna rendelkezésre.
A rendelet kitér a mobiltelefon-használat szabályozására is. Eszerint a pedagógusok a tanórák és egyéb foglalkozások alatt, valamint a tanulói felügyelet során csak oktatási célokra használhatnák mobiltelefonjukat és egyéb digitális eszközeiket, kivételt csak az iskolán kívüli programok és a vészhelyzetek képeznének.
A tervezet szerint a rendelet 2023. szeptember 1-jén lépne hatályba, és a pedagógusoknak 2024. szeptember 1. és 2025. január 31. között kellene teljesíteniük a képzést és a hozzá kapcsolódó számonkérést.