Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A kánikula újabb következménye: fuldokolnak a vízben a halak

Az aszályos idő miatt számtalan nehézséggel kell megküzdenie a halgazdaságoknak: csökken a vízszint, melegszik a víz, és a védett madarak is tizedelik a halállományt.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Idén is aszály sújtja a magyar mezőgazdaságot. Több mint egy hónapja alig esett az eső, az elmúlt hetek hőhullámai után a halastavak vízszintje kritikus szintre csökkent. Ezáltal pedig a halak élettere is zsugorodott, de az is gondot jelent, hogy az állományt pusztítják a védett madarak. A téma kapcsán Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője beszélt az InfoRádióban, kezdve azzal:

„Amikor másfél méter víz van legalább egy tóban, addig nincs baj, hiszen a gémek és a halfogyasztók általában a széleken tudnak szelektíven táplálkozni. Most azonban már a fekete gólyák is itt táplálkoznak, mert a kiszáradt földeken nem találnak semmit”. Mint mondta, a halastavak üzemeltetői minden reggel lélegeztető eszközökkel pótolják az oxigént, a 30 fokos vízben a halak ugyanis fuldokolnak. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Elmondása szerint csak kotrással lehet a víztározó képességet megtartani, hiszen a 60-100 éves halastavakban az iszap vastagsága már eléri az egy métert is. Lévai Ferenc egyúttal arra figyelmeztet, hogy többhetes hőhullámokra lehet számítani, a kiszáradást pedig csak a víztározó kapacitásokat növelésével lehetne megakadályozni. „Azok a vízellátó rendszerek, amelyeket megépítettünk, 50-60-70 évvel ezelőtt elöregedtek” – magyarázta.

„Az országban 220 ezer hektárt öntöztek 1880 és 1890 között. Ma 40 ezer hektárt se tudunk öntözni. Miközben a mezőgazdaságnak minden liter vízre szüksége lenne. A kora tavaszi időszakban van víz az országban, csak nem tudjuk visszatartani. Magyarországba befolyik 10-11 köbkilométernyi víz, csak ki is folyik belőle” – fogalmazott. A szóvivő meglátása szerint nagyon nehéz lesz a halgazdaságok jövője, kotrás és vízvisszatartó tárgyak telepítése nélkül le fog csökkenni a tározókapacitás az országban.

Kiemelte: „Öntözés nélkül semmilyen mezőgazdaság nem fog létezni, a nagy vízigényű növények, a hibrid kukorica, minden, amiben Magyarország erős tudna lenni, a vetőmagtermelés, nem tud meglenni víz nélkül. Tehát aki felelősséggel gondolkodik az ország sorsában, annak a vízgazdálkodásra kellene kelnie, feküdnie, mert enélkül ez az ország ki fog száradni”. Végül hozzáfűzte: szerencsére az utóbbi napokban lehűlt az éjszaka, ami nagy segítség, mert csökken a párolgás mértéke – írja az Infostart.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy jelentős vízszintcsökkenés tapasztalható a Balatonnál a hőség következtében. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint a Balaton vízszintje naponta átlagosan egy centimétert apad a jelenlegi kánikulai időszakban. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy a nagy hőség miatt kevesebb csemegekukorica teremhet, mint tavaly. Hiába öntözik az ültetvényeket, ezt a nagy meleget és az óriási UV-sugárzást nem tudják tolerálni a növények.