Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, miért vörösödünk el, amikor zavarba jövünk

A válasz sokkal bonyolultabb, mint gondolnánk, csakúgy, mint a testünk működése.

...svg content...Fotó: unsplash | illusztráció
Orvostudomány

Bense Róbert

Szerkesztő

A mindennapi életben mindenki találkozott már az elpirulás jelenéségével, amely gyakran zavarba ejtő vagy kínos helyzetek következményeként jelentkezik. Kutatók most ennek gyökerét vizsgálták és derítettek fényt a különös emberi reakcióra.

Az elmúlt évek vizsgálatai kimutatták, hogy a folyamat szoros kapcsolatban áll a szimpatikus idegrendszerrel, amely az érzelmi reakciók szabályozásában játszik lényeges szerepet. Amikor valaki zavarba jön vagy stresszes helyzetbe kerül, a szervezet fokozza az adrenalin termelését, ami az erek kitágulásához vezet. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Az arc vékony bőrfelületén lévő hajszálerek különösen érzékenyek erre a hatásra, ez pedig azonnali vörösödést eredményez. Mindemellett evolúciós szempontból is fontos szerepe van, a kutatók szerint ugyanis a vörösödés egyfajta nonverbális jelzésként szolgál, amely a bocsánatkérés vagy a megbánás szándékát közvetíti a társak felé.

Ez a reakció az emberi társadalomban az őszinteség és a megbízhatóság jeleként értelmezhető. Az, hogy valaki irul-pirul, azt sugallja, hogy érzékeny, ami segíthet a társas kapcsolatok erősítésében és a konfliktusok elkerülésében.

A modern kutatások olyan agyi területeket is azonosítottak, amelyek aktív szerepet játszanak az arcpirulás kiváltásában. Kiderült, hogy az agy érzelmi központjai, például az amygdala, központi szerepet töltenek be ebben a folyamatban – írja a BGR.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.