Elképesztő mennyiségű gyémánt lehet a Merkúr mélyén
Egy belga-kínai kutatócsoport új felfedezést tett a Merkúr belsejével kapcsolatban.
A Naprendszer legbelső bolygójának, a Merkúrnak a szerkezete régóta foglalkoztatja a tudósokat, egy nemrég publikált tanulmány pedig arra mutatott rá, hogy a bolygó magjának és köpenyének határán egy körülbelül 15 kilométer vastag gyémántréteg húzódhat. A kutatók a NASA Messenger űrszondájának 2015-ben gyűjtött adatait elemezték, melyek arra utaltak, hogy a Merkúr felszínén található sötét foltok főként grafitból állnak.
A Science Alert beszámolója szerint a tudósok termodinamikai modellezést alkalmaztak hipotézisük alátámasztására, az eredmények pedig azt mutatják, hogy a bolygó belsejében uralkodó nyomás és hőmérséklet lehetővé tehette a szén gyémánttá alakulását.
A Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány szerint a gyémántréteg jelenléte befolyásolhatta a bolygó fejlődését. A kutatók úgy vélik, ez magyarázatot adhat arra, miért értek véget a vulkanikus folyamatok a Merkúron korábban, mint a Naprendszer más égitestjein, hiszen a gyémánt kiváló hővezetőképessége felgyorsíthatta a bolygó lehűlését.
A felfedezés további betekintést nyújthat a Merkúr mágneses mezejének eredetébe is. Bár ez gyengébb, mint a Földé, valószínűleg régebb óta létezik, a gyémántréteg jelenléte pedig új megközelítést kínálhat e jelenség megértéséhez.