300 ezer forint feletti minimálbérrel lenne elégedett a Magyar Szakszervezeti Szövetség
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke 300 ezer forint feletti minimálbért szorgalmaz a következő évre.
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) legutóbbi ülésén felmerült a 2025-ös minimálbér-emelés kérdése is. Zlati Róbert, a MASZSZ elnöke ezt követően nyilatkozatot tett közzé, amelyben kifejtette a szervezet álláspontját a témában.
A szakszervezeti vezető szerint a jelenlegi 266 800 forintos minimálbért több mint 12 százalékkal kellene emelni, hogy elérje a 300 ezer forintos határt. Zlati szerint még ez az összeg sem lenne elegendő a tisztességes megélhetéshez a következő évben, tekintettel az ország gazdasági helyzetére.
A MASZSZ javaslata szerint a garantált bérminimumot is emelni kellene, méghozzá 360 ezer forintra, ez a lépés ugyanis biztosítaná, hogy a két bértípus közötti különbség ne csökkenjen tovább. Jelenleg a garantált bérminimum 326 ezer forint.
Az elnök szerint Magyarország pozíciója az európai uniós minimálbér-ranglistán nem javult, ami további indokot szolgáltat a jelentős emelésre, emellett felhívta a figyelmet az EU-s minimálbér-irányelv november 15-i határidejére is, amely szerint ezt át kell ültetni a magyar jogrendbe.
A szakszervezet egyben aggodalmát fejezte ki a kormány azon javaslatával kapcsolatban, miszerint a VKF-en a jövőben konszenzus helyett egyszerű többséggel lehessen döntést hozni, Zlati szerint ez ugyanis hátrányosan érintheti a MASZSZ által képviselt munkavállalók érdekeit.
A szövetség ellenzi azt a kormányzati tervet is, amely kizárná a közszféra szakszervezeteit az országos szintű szociális párbeszédből. A MASZSZ álláspontja szerint ez a lépés csökkentené a munkavállalói érdekképviselet hatékonyságát.