Kiderült, miért érezhetnek földöntúli boldogságot a haldoklók
Sokan beszámolnak erről a meglepő jelenségről életük végéhez közeledve.
Sok olyan beszámolót hallhattunk már, mely szerint a halálközeli élményeket megtapasztaló emberek életük legboldogabb pillanataikat élték át a hozzátartozók szempontjából nézve legsötétebbnek tűnő időszakban. Arra azonban eddig csak keresték a választ a kutatók is, hogy mi válthatja ki az érzést.
A tudósok szerint biológiai és pszichológiai tényezők együttese áll a jelenség mögött. A stresszhormonok szintjének csökkenése, és az agy kémiai anyagainak, úgy mint a dopaminnak és az oxitocinnak a felszabadulása mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az emberek boldogságot érezzenek, amikor közeledik a végső óra.
Simon Boas mély őszinteséggel vallott a rákkal való küzdelméről, a betegség pedig végül néhány nappal ezelőtt, 47 éves korában győzte le. Előtte azonban még interjút adott a BBC-nek: „A fájdalmaimat kontroll alatt tartom, és borzasztóan boldog vagyok – furcsán hangzik, de olyan boldog vagyok, mint még soha életemben nem voltam”.
Pszichológusok tapasztalatai szerint ez egyáltalán nem ritka, a Psychological Science című szaklapban megjelent tanulmány szerint a halálhoz közeledő emberek pozitívabb nyelvezetet használnak élményeik leírására, mint azok, akik csak elképzelik a halált – írja a Live Science.
A Palliative and Supportive Care és az American Journal of Hospice and Palliative Care című folyóiratokban nemrégiben megjelent két tanulmányban a halálos embereket arról kérdezték, hogy mi jelenti számukra a boldogságot.
Mindkét értekezésben közös pontok voltak a társas kapcsolatok, az egyszerű dolgok élvezete, például a természetben való tartózkodás, a pozitív gondolkodásmód, valamint az, hogy a betegség előrehaladtával a hangsúly az értelem és a beteljesülés megtalálására helyeződött át.