Nem a Balaton magas hőmérséklete most a legnagyobb gond a szakértő szerint
Az, hogy 30 Celsius-fokos a Balaton vize, most még nem okoz gondot a tó élővilágának, de később baj lehet belőle.
„A Balaton egyes régiói között van némi eltérés, értelemszerűen a sekélyebb részek gyorsabban melegszenek és magasabbra szökik fel a vízhőmérséklet, míg a mélyebb területeken ez kevésbé érvényesül, de általánosan az mondható, hogy jelenleg a tó vize 28-30 Celsius-fok körüli, amit a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet mérései is megerősítenek. Bár a korábbi évek hasonló időszakban volt már példa ’igen magas’ vízhőmérsékletekre, a mostani egyértelműen szokatlanul magasnak számít” – mondta az InfoRádióban Boros Gergely.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa hozzátette: jó hír viszont, hogy úgy tűnik, ennek következtében egyelőre semmilyen extrém körülmény nem alakult ki az élővilágra nézve, így például nem tapasztalni szokatlan algaburjánzást, sőt, olyan algaösszetétel sem alakult ki, amely aggodalomra adhatna okot. Ezen felül halpusztulásról vagy egyéb rendkívül eseményről sem érkezett jelentés a kutatóintézethez. „Mindazonáltal lehetnek problémák. Jelenleg még azon a határon belül vagyunk, amit a balatoni halállomány tolerálni képes” – magyarázta.
Ám a vízhőmérséklet emelkedésével az oxigén vízben való oldódásának a képessége csökken, ami az élőlények szervezetét megviseli, és egy bizonyos hőmérséklet fölött a táplálkozási hajlandóságuk is csökken. A szakember szerint nem is annyira a vízhőmérséklet magas értékével van a gond, hanem a hosszú szélcsendes időszakokkal, mert a Balaton vízének az időszakos átkeveredése elengedhetetlen ahhoz, hogy az alsóbb vízrétegekbe – az üledék, hétköznapi nevén az iszap környékére – oxigénben gazdag víz jusson – írja az Infostart.
„Ennek a hiánya tápanyag-felszabadulást idézhet elő az üledékből, amitől be tud indulni az algák tömegburjánzása” – magyarázta Boros Gergely. Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy zoológus szerint sorra hullanak a vízimadarak a Balatonnál, az utóbbi időben a hattyúk állománya is jelentősen visszaesett. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy a sok építkezés miatt tovább pusztult a tó nádasállománya: a felmérések szerint a nádpusztulások nagy része olyan helyeken történt, ahol a nádas évtizedek óta intenzív emberi hatásnak van kitéve.