Egyre életképesebbé válik az elektromos autózás Magyarországon?
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai szerint 2023-ban jelentősen emelkedett az elektromos töltőállomások száma az országban.
Az elektromobilitás terjedésével párhuzamosan Magyarországon is folyamatosan bővül a töltőinfrastruktúra. A MEKH legfrissebb adatai szerint 2023 végére 2507 engedélyköteles elektromos töltőberendezést tartottak nyilván az országban, ami 12,5 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
A területi eloszlást tekintve továbbra is Budapest és Pest vármegye vezet a töltőállomások számában, 866, illetve 326 berendezéssel. A fejlődés azonban országszerte megfigyelhető volt, ugyanis a legtöbb vármegyében nőtt a töltők száma az elmúlt év során. Kiemelkedő bővülés történt Veszprém és Nógrád vármegyében, valamint a fővárosban.
Az utolsó negyedévet vizsgálva Budapest mutatta a legnagyobb abszolút növekedést 129 új töltővel, míg Veszprém vármegye 28, Borsod-Abaúj-Zemplén pedig 15 új berendezéssel bővítette hálózatát.
Érdekes módon, míg a töltőállomások száma emelkedett, a használatuk intenzitása csökkent. A MEKH adatai szerint mind a váltakozó áramú, mind az egyenáramú töltések száma jelentősen visszaesett 2023 végére az előző év azonos időszakához képest. A váltakozó áramú töltések száma 56,6 százalékkal csökkent 140 018-ra, míg az egyenáramú töltések száma 281 596-ról 172 235-re esett vissza.
Ez a tendencia a töltésre fordított energia mennyiségében is megmutatkozott. A hivatal ugyan nem közölt konkrét adatokat az energiafelhasználás csökkenéséről, ám jelezte, hogy a töltési számok visszaesésével párhuzamosan ez az érték is mérséklődött.