Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ritka égi jelenségnek lehetünk tanúi szerda este

Ritka égi jelenség lesz megfigyelhető szerda este az égbolton.

...svg content...Fotó: Pexels / Illusztráció
Világűr

Kiss László

Szerkesztő
TÉMÁK

A Svábhegyi Csillagvizsgáló tájékoztatása szerint július 17-én szerda este különleges csillagászati esemény tanúi lehetünk, ugyanis este tíz órától a Hold és az Antares csillag együttállása szabad szemmel is látható lesz.

Az esemény során a Hold, amely 85 százalékos fázisban lesz, rendkívül közel kerül a Skorpió csillagkép legfényesebb csillagához, az élénkvörös Antareshez, ez a párosítás pedig kivételes látványt ígér a nyári éjszakai égbolton. Soron kívül Budapest felkészült a pénteki havazásra: több mint 50 gép bevetésre kész

A jelenség megfigyeléséhez nem feltétlenül szükséges speciális eszköz, azonban egy kézi távcső jelentősen fokozhatja az élményt. Ezzel az eszközzel részletesen megfigyelhető lesz a holdkorong kráterekkel tarkított felszíne, valamint az Antares csillag, amely alapvetően vörös színű, de a légköri hatások miatt a szivárvány színeiben is pompázhat.

A szakértők szerint a Hold és az Antares 22:15 körül éri el legnagyobb közelségét, ekkor a csillag mindössze 28 ívpercnyi távolságra, azaz körülbelül egy holdátmérőnyire lesz látható az északi holdperem felett.

A megfigyelők számára további érdekességeket tartogat az este, ugyanis távcsővel a Hold északi féltekéjén jól látható lesz a Sinus Iridum (Szivárvány-öböl) és az Aristarchus sugárkráter is. A déli féltekén pedig a Schiller-kráter válik megfigyelhetővé.

Az Antares, amely a nyári égbolt egyik legfényesebb csillaga, nevét a görög „Anti-Arész” kifejezésből kapta, ami „Arész ellenfele” vagy „Ellen-Mars” jelentéssel bír. Ez a névadás a csillag fényességére és vörös színére utal, amely látszólag verseng a Mars bolygóéval, írja az MTI.

Az esemény különlegességét fokozza, hogy kis nagyítású távcsővel a Hold és az Antares egyidejűleg is megfigyelhetők lesznek ugyanabban a látómezőben, így az együttállás nagyobb távcsövekkel is tanulmányozható lesz.