Kétszer annyi migráns veszti életét a szárazföldi úton Európába, mint a tengeren
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága és a Mixed Migration Center (MMC) kutatói által készített jelentés szerint egyre több menekült és migráns kel át a Szaharán Európa felé.
A tanulmány rávilágít arra a sokkoló tényre, hogy becslések szerint kétszer annyian vesztik életüket az afrikai szárazföldi útvonalon, mint a Földközi-tengeren. A jelentés kiemeli, hogy rengeteg migráns válik embercsempészek áldozatává, akiket gyakran elrabolnak váltságdíjért, rabszolgasorba taszítanak, vagy különböző erőszakos cselekmények áldozataivá válnak.
Az új konfliktusok és az instabilitás olyan országokban, mint Mali, Burkina Faso és Szudán, hozzájárulnak a növekvő migrációs áramlatokhoz, emellett a fokozódó elnyomás, az éghajlatváltozás következményei és számos régió fejlődő országainak gazdasági hanyatlása is szerepet játszik a jelenségben.
A jelentés készítői elismerik, hogy nem állnak rendelkezésre átfogó statisztikák az afrikai útvonalakon bekövetkező halálesetekről, ugyanakkor az UNHCR adatai szerint 2020 és 2023 között több mint háromszorosára nőtt a menekültek és menedékkérők száma Tunéziában, amely a fő tranzitország az Európába igyekvő migránsok számára.
A tanulmány célja, hogy felhívja a figyelmet a Földközi-tengerhez vezető szárazföldi útvonalak veszélyeire. Csak 2023 első felében több mint 72 000 migráns és menekült haladt át ezeken az utakon, és 785 ember vesztette életét vagy tűnt el.
A megkérdezettek Algériát, Líbiát és Etiópiát tartották a legveszélyesebb országoknak ezen az útvonalon, a jogsértések fő elkövetőiként pedig bűnözői csoportokat, fegyveres alakulatokat, valamint biztonsági erőket, rendőröket, katonákat, bevándorlási és határőröket azonosítottak.