19 fő elbocsátást jelentette be az Operaház, de nem a sztrájk miatt kell távozniuk
Az Operaház főigazgatója tisztázza a közelmúltban végrehajtott elbocsátások hátterét.
Az Operaház nemrégiben végrehajtott létszámcsökkentése kapcsán Ókovács Szilveszter részletes magyarázattal szolgált a Magyar Nemzetnek adott interjújában. A 19 főt érintő elbocsátás, amely az intézményi állomány megközelítőleg egy százalékát jelenti, Ókovács szerint nem áll összefüggésben a korábbi sztrájkkal.
A főigazgató egy erre vonatkozó kérésre válaszolva külön kihangsúlyozta, hogy az elbocsátásokban nem játszott szerepet a munkavállalók sztrájkban való részvétele. „Sosem volt szempont, hogy ki sztrájkolt: hogy a 19-es listára néhányan közülük rákerültek, épp azt bizonyítja, hogy nem bosszúról van szó,” – nyilatkozta Ókovács.
Az intézkedés hátterében álló okokat részletezve a főigazgató kiemelte a 2022 óta elmaradt, törvényileg előírt béremelések fedezetének hiányát, a kompenzáció nélkül maradt energiaár-emelkedést, valamint a márciusi sztrájk közvetlen és közvetett következményeit. Ezek a tényezők együttesen kényszerítették az intézményt financiális működésének és színházi programjának újratervezésére.
Ókovács pontosította, hogy az elbocsátások kizárólag az adminisztráció, a színpadi műszak, a támogató tárak és az épületüzemeltetés területét érintették. Zenekari, balett- és énekkari művészek nem távoztak az intézményből. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a művészeti tárakban több üres álláshelyet megszüntettek, ami a megmaradó munkatársak munkaterhelésének növekedésével jár majd.
Csatlakozz a Liner.hu szerkesztői csapatához!
Az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSz) és a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének (MZTSz) vezetői korábban levélben fejezték ki aggályaikat az elbocsátásokkal kapcsolatban. Bárány Balázs Péter, az ODFSz elnöke a Klubrádiónak adott nyilatkozatában jelezte, hogy amennyiben nem sikerül megegyezésre jutni a vezetéssel, újabb sztrájk lehetősége is felmerülhet.