A kutatók szerint a ChatGPT legújabb változata már átment a Turing-teszten
A beszélgetőpartnerek többsége embernek hitte a mesterséges intelligenciát.
A híres próbatétel Alan Turing informatikustól származik, aki a mesterséges intelligencia fejlettségének fokát azzal mérte, hogy az emberek képesek-e megkülönböztetni, hogy egy géppel, vagy egy másik emberrel beszélgettek-e.
A tudósok most úgy döntöttek, hogy ismét próbára teszik az embereket és a gépeket. Ezúttal 500 embert kértek meg, hogy folytassanak le négy különböző beszélgetést. Köztük egy emberrel, az 1960-es évekbeli ELIZA mesterséges intelligenciával, továbbá a GPT 3.5-ös és 4-es verziójával.
Az ötperces társalgásokat követően az embereknek értékelniük kellett a beszélgetéseket, az eredmények alapján pedig a GPT 4-et csaknem 54 százalékuk vélte embernek. Az ELIZA mindössze 22 százalékos eredményt ért el, míg a GPT korábbi változata kereken 50 százalékot produkált. A kakukktojás, vagyis az emberi beszélgetőpartnerek 67 százalékkal végeztek a teszten.
Mint azt Nell Watson, az Institute of Electrical and Electronics Engineers mesterséges intelligencia kutatója a Live Science-nek elmondta, a GPT 4 egyre több emberi tulajdonságot képes utánozni, többek között a manipulációt is:
A jelenlegi mesterséges intelligenciamodellek már képesek az embereket manipulálni és megtéveszteni, ami egyben a Turing-teszt elavultságát is jelentheti, így vélhetően új módszerek után kell nézniük a kutatóknak.