Vérfagyasztó videó készült a legritkábban mutatkozó mélytengeri ördöghalról
600 méter mélyen fedezték fel egy kutatórobottal, videót is készítettek a különös lényről.
A Monterey Bay Aquarium Research Institute kutatói egy távirányítású járművel fésülték át a Monterey Canyont, amely egy meredek óceáni árok Kaliforniában, és mintegy 153 kilométerre nyúlik a Csendes-óceánba.
Ennek során fedeztek fel egy nőstény ördöghalat, amely a legritkábban megfigyelt mélytengeri halfaj. Legfurcsább jellemzője egyértelműen a fejéből kilógó hosszú nyúlvány, aminek vége világít, ez pedig odavonzza a zsákmányokat.
Az MBARI kutatói által befogott hal mindössze 9 centiméter hosszú, és mivel elég rossz állapotban van – többek között egy foga is letört – ezért nem számítanak arra, hogy hosszú életű lesz a fogságban.
Bruce Robison vezető kutató szerint a most közzétett videó az első, amelyet erről az ördöghalfajról készítettek. A tudósok most egyebek között arra is választ keresnek, hogy a letört foga képes-e regenerálódni. Azt viszont már eddig is tudták róla, hogy a szemei gyakorlatilag használhatatlanok az óceán mélyén, ahová már nem jut le a fény. Helyette a testét borító apró fehér kinövések segítségével tájékozódik.
A hím ördöghalak egyébként sokkal kisebbek és kevésbé félelmetesek, és nincs világító „horgászbotjuk” sem, ami miatt szinte lehetetlen számukra a táplálékszerzés. Emiatt egy nősténnyel való találkozás esetén gyakorlatilag rátapadnak, a hím pedig végül kizárólag a szaporodásban játszik szerepet, mielőtt ő is a nőstény táplálékává válna – írja a Live Science.