Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Közel 100 éve indítottak egy kísérletet, most végre élőben követhetjük az eredményét

Ahhoz azonban hatalmas szerencse kell, hogy lássunk is valami érdemlegeset.

...svg content...Fotó: illusztráció | unsplash
Tudomány

Bense Róbert

Szerkesztő

A Queenslandi Egyetemen található az a furcsa üvegvitrin, amiben egy hatalmas, látszólag mozdulatlan, szurokszerű csepp látható egy óra társaságában. A mellette lévő felirat még ennél is érdekesebb, hiszen azt hirdeti, hogy ezek egy 1927-ben indult, hosszú távú kísérlet kellékei.

A kísérletet 97 évvel ezelőtt Thomas Parnell, az egyetem első fizikaprofesszora kezdeményezte. A nagy viszkozitású anyagok működésének demonstrálására Parnell szurkot melegített, egy lezárt üvegtölcsérbe helyezte, majd hosszú ideig várt. Soron kívül Izrael kiiktatta a Hamász vezérét, de a háború nem ért véget

Három év múlva a szurok felvette a tartály formáját, Parnell ekkor levágta a tölcsér alját, mire a viszkózus folyadék lassan cseppformát vett fel. Nagyon lassan. A kísérlet azóta is tart, továbbra is hihetetlenül lassan. Az első csepp nyolc évvel a kíséret kezdete után esett le, a következő 40 évben ez további ötször ismétlődött meg.

Parnell és utódja, John Mainstone professzor is úgy haltak meg, hogy nem látták leesni a cseppeket, amiket a vitrinen belül egy kisebb tégelyben gyűjtenek. A kísérlet jelenlegi felügyelőjét, Andrew White professzort szerencsére ez nem fenyegeti, hiszen ma már élő webkamerán lehet nézni az akciódús eseményeket.

Az utolsó csepp 2014-ben hullott alá, a tudósok szerint azonban lehetetlen megmondani, hogy a következő mikor adja meg magát a gravitációnak, hiszen a viszkozitás számos külső, illetve belső tényezőtől is függ, melyek miatt az előrejelzés nem kivitelezhető – írja az IFL Science.

Shane Tusup eddig hallgatott, nagyon keményen üzent Hosszú Katinkának

Shane Tusup keményen üzent Hosszú Katinkának, amire minden bizonnyal lesz válasz az olimpiai legenda részéről.

A tudósok szerint olyan napkitörések jöhetnek, amikre rég volt példa

Az egyik szakértő hangsúlyozta: a következő hónapokban tovább fokozódhat a napkitörések, geomágneses viharok előfordulása, amelyek intenzívebb sarki fényt és potenciálisan veszélyes napviharokat okozhatnak a Földön.