Nekiestek a Google újításának, ami megvédené a felhasználókat
Az adatvédők szerint komoly aggályok merülnek fel a Google legújabb, csaló hívások azonosítására tervezett MI-eszközével kapcsolatban.
A Google nemrég mutatott be egy új funkciót, amelynek célja a telefonos csalások elleni küzdelem. A mesterséges intelligencián alapuló funkció a gyártó szerint közvetlenül a felhasználók készülékein működik, ahol lehallgatja a telefonhívásokat, hogy felismerje a csaló szándékú tevékenységeket. A Google állítása szerint a funkció növeli a felhasználók biztonságát azáltal, hogy felugró értesítéseken keresztül azonosítja és figyelmezteti őket a potenciális csalásokra.
A Google biztonságot erősítő szándéka ellenére a funkció komoly vitát váltott ki az adatvédelmi aktivisták és a biztonsági szakértők körében. Szerintük ugyanis az, hogy a mesterséges intelligencia képes a telefonbeszélgetések lehallgatására, sértheti a magánéletet.
A Gemini Nano névre keresztelt technológia egy kompakt MI-rendszer, amely mobileszközökön működik anélkül, hogy az adatokat külső szerverekre továbbítaná. A Google hangsúlyozza, hogy ez az eljárás biztosítja, hogy minden személyes beszélgetés privát maradjon, és a felhasználó készülékére korlátozódjon.
A kritikusok azonban aggályosnak tartják, hogy milyen szélesebb körű következményei lehetnek annak, hogy a mesterséges intelligencia lehetővé teszi a privát telefonbeszélgetések elemzését, attól tartanak ugyanis, hogy ez precedenst teremthet a megfigyelés még kiterjedtebb formáira.
„A készülékeinken bonyolított telefonhívásaink az egyik legprivátabb dolognak számít”, mondta Albert Fox Cahn, a Surveillance Technology Oversight Project ügyvezető igazgatója az NBC Newsnak. „A hirdetők számára nagyon könnyű lekérdezni a kereséseinket, az összes URL-t, amire rákattintunk, de azt, ami egy telefonbeszélgetés során hangzik el, eddig nem figyelték”, mondta.
Meredith Whittaker, a Signal üzenetküldő alkalmazás elnöke és a Google korábbi alkalmazottja is aggodalmának adott hangot a technológia lehetséges visszaéléseivel kapcsolatban. Szerinte ugyanis a mesterséges intelligencia képességei túlmutathatnak a csalások felderítésén, és potenciálisan akár érzékeny témák megfigyeléséhez is vezethetnek.