Távoli fekete lyuk környékén bizonyították Einstein évszázados gravitációs elméletét
Alapjaiban forradalmasíthatja a fekete lyukak tanulmányozását a felfedezés.
Brit csillagászok röntgenmegfigyelései bizonyították, hogy egy ponton túl az anyag fénysebességgel zuhan egy fekete lyuk eseményhorizontja felé, alátámasztva ezzel Albert Einstein egyik kulcsfontosságú elméletét – számolt be róla a Live Science.
Einstein még 1915-ben, általános relativitáselméletében azt állította, hogy amint az anyag elég közel kerül egy fekete lyukhoz, a téridő szakadásának hatalmas gravitációs ereje arra kényszeríti, hogy elhagyja a körkörös pályát, és egyenesen a fekete lyuk felé haladjon.
Kutatók a NASA NuSTAR és NICER űrteleszkópjainak röntgenmegfigyeléseinek hála végre megerősítették, hogy az elmélet helytálló. Az oxfordi Fizika Tanszék kutatóiból összeállított csapat szerint ennek tanulmányozása alapvető rejtélyeket fedhet fel a fekete lyukakkal és a téridő természetével kapcsolatban.
A kutatók május 16-án tették közzé eredményeiket a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban. Mint a tanulmányban megírták, ez volt az első lehetőségük arra, hogy megvizsgálják, amint egy csillag külső peremeiről leváló plazma egy fekete lyukba zuhan, Naprendszerünktől mintegy 10.000 fényévnyire.