Több mint 150 millió gyermek életét mentették meg az elmúlt 50 év oltásprogramjai
Csaknem 40 százalékkal csökkent a csecsemőhalandóság a védőoltások hatására.
Az Egyészségügyi Világszervezet 1974-ben indította el globális oltási programját, fél évszázaddal később pedig egy tanulmányban vizsgálták felül a vakcinák hatékonyságát. Ebből kiderült, hogy rengeteg korai halálesetet sikerült megelőzni.
A WHO immunizációs programjának célja kezdetben az volt, hogy hét súlyos betegség – köztük a kanyaró és a himlő – ellen minden gyermeket beoltsanak. A lista azóta már 14 kórra bővült, a jövőben pedig vélhetően további vakcinákat vonnak be a programba.
A mostani értékeléseket három kulcsfontosságú mérőszám, azaz a megelőzött halálesetek, az ezzel nyert életévek, valamint a teljes élettartamra vonatkozó információk alapján vizsgálták – közölte az IFL Science. Összesen 22 modellt futtattak le, ezek alapján 154 millió életet sikerült megmenteni az immunizálásnak köszönhetően.
A tanulmányban szerepel továbbá, hogy az elkerült halálesetekből a becslések szerint 101 millió az egy évnél fiatalabbakra vonatkozott. A modell szerint a védőoltások globálisan 40 százalékkal csökkentették a csecsemőhalandóságot.
„A védőoltások a történelem leghatásosabb találmányai közé tartoznak, amelyek révén az egykor rettegett betegségek megelőzhetővé váltak” – fogalmazott korábban Dr. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója, aki szerint a kutatásoknak, valamint a nemzetek együttműködésének folytatásával a következő 50 évben is rengeteg életet menthetnek meg.