Jól vizsgáztak a történelemérettségi új követelményei
A Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke, Nánay Mihály szerint az új történelemérettségi-követelmények jól vizsgáztak, és változatos témákat kínáltak a diákoknak.
A 2024-es érettségi vizsgaidőszak újabb mérföldkövéhez érkezett, ezúttal a történelemtantárgy új követelményrendszerét tesztelték a vizsgázók. A szigorú előírásoknak megfelelően kiadott központi feladatsor kiegyensúlyozott összeállítását Nánay Mihály, a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke értékelte az InfoRádió kérésére.
A szakember kiemelte, hogy a témakörök a történelem számos területét lefedték az eszmetörténettől a gazdaságtörténeten át a politikatörténetig. A feladatok sokszínűségét képes feladatok is növelték, mint a barokk stílus felismerése vagy az ipari forradalom korszakához kapcsolódó textilipari ábrázolás értelmezése. Emellett a szokásosnál több térképes és grafikonos feladat is szerepelt a feladatsorban.
Az írásbeli érettségi kifejtős részében ezúttal az angol alkotmányos monarchia és a második világháború kitörésének témaköre került terítékre, amelyek közül az utóbbit egy híres karikatúra alapján kellett kibontani a vizsgázóknak, a hosszabb esszék témái között pedig az erdélyi fejedelemség és a gazdasági rendszerváltás szerepelt.
Nánay szerint a diákok többsége feltehetően a második világháború kitörését, illetve az erdélyi fejedelemséget választotta, hozzátéve, hogy a feladatsor összeállítása jó átvezetést jelentett az új követelményrendszerbe.
A szakmai egyesület elnöke rámutatott, hogy bár a középszintű érettségi tananyaga csökkent a korábbi évekhez képest, a feladatok olyan témákat érintettek, amelyek a régi rendszerben is számonkérhetők voltak. Így nem érhette meglepetésként a diákokat a tételek összeállítása.