Május első hétvégéjén szemeket az égre, káprázatos égi jelenségnek lehetünk tanúi
Az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban!
A Svábhegyi Csillagvizsgáló csütörtöki beszámolója szerint az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban, s érdekesség, hogy az idei évre a raj egy kisebb kitörését jósolják, melyhez hasonló valószínűleg nem lesz 2046-ig.
Az Éta Aquaridák csillaghullás idején megfigyelhető meteorok a sebességükről ismertek, ugyanis igen nagy, hozzávetőlegesen 66 km/s sebességgel érkeznek, és hirtelen fékeződnek le a Föld légkörébe érve. Idén a raj vasárnap hajnalban éri el maximumát. Az átlagos, óránként 25 meteor helyett most akár óránként 60 hullócsillagban is gyönyörködhetünk.
Mivel égi kísérőnk újhold körüli fázisban lesz az égi jelenség idején, az észlelés jelentősen könnyebb lesz: a holdsarló még a 6 százalékot sem éri el. A csillagvizsgáló azt javasolja, hajnali 3 és 4 óra között körülbelül fél három után figyeljük az eget, ekkor lesz ugyanis a leggazdagabb a hullás.
Mindemellett érdemes lesz kelet felé nézni az égbolton, és jó horizontú, sötét, vidéki észlelőhelyen gyönyörködni a májusi hullócsillagesőben. Ha vasárnap hajnalban nem lenne derült, akkor sem kell csüggednünk, mert az Éta Aquaridák maximuma elnyújtott, így előtte és utána egy-két nappal is dús hullócsillagzáport láthatunk a hajnali órákban.