Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mi történne, ha hirtelen eltűnne a Hold? A válasz rémisztőbb, mint gondolnánk

A Hold nélkül talán élet sem lehetne a Földön, de legalábbis nem olyan formában, ahogyan ma van.

...svg content...Fotó: Unsplash
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

A Hold évmilliárdok óta kíséri a Földet, ezért nehéz elképzelni nélküle az életet. Ugyanakkor adódhat a kérdés, mégis mi történne, ha hirtelen eltűnne a Hold? Egy cikkben erre próbálták megadni a választ. A NASA egyik szakértője, Noah Petro szerint elképzelhető olyan esemény, amely a Hold pusztulásával járhatna: ha például egy, a csillagközi térben szabadon haladó kóbor bolygó belépne a Naprendszerbe és neki ütközne, akkor darabjaira hullhatna.

Majd hozzátette azt is, nagyon kevés esély van arra, hogy ilyesmi valóban bekövetkezik. De ha mégis megtörténne, vajon milyen hatása lenne a földi életre? Az egyik legszembetűnőbb változás az árapály tevékenységet érintené, abban ugyanis fontos szerepet játszik a Hold vonzása. Az árapály miatt számos, úgynevezett árapálysíkság alakult ki a Földön. Ezek olyan területek, amelyek olykor víz alatt vannak, olykor pedig szárazak – szemlézte a 24.hu a Space.com cikkét. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az árapálysíkságok rengeteg élőlény számára jelentenek élőhelyet, amelyek a Hold eltűnésével vagy teljesen kihalnának vagy jelentősen átalakulnának, így komplett ökoszisztémák tűnnének el. Ezek a területek ráadásul emberek milliárdjainak az élelmezéséhez is hozzájárulnak, tehát élelmiszerhiány is kialakulhat kísérő égitestünk megsemmisülése miatt. Hozzáteszik azt is: az árapály tevékenység ráadásul az óceánok hőszabályozására és az áramlatokra is hatással van.

Ezáltal pedig az egész bolygó klímáját befolyásolja. A Hold hiányában így a Föld éghajlata teljesen megváltozna, néhol extrém melegek, máshol pedig szélsőséges hidegek uralkodnának. Míg azok az állatok, amelyek ezen körülmények között is képesek életben maradni, elveszítenék az egyetlen éjszakai fényforrásukat. Ez óriási hátrányt jelentene, ugyanis az éjjeli ragadozók nem tudnának vadászni, sok vándorló madárnak pedig a tájékozódásban akadnának nehézségei – emelik ki.

Összességében tehát elmondható, a Hold nélkül talán élet sem lehetne a Földön, de legalábbis nem olyan formában, ahogyan ma van. Korábban arról is beszámoltunk, hogy Kína újabb missziót indít a Hold sötét oldalára, ahonnan mintát gyűjtenének, ha pedig sikerrel járnak, az mérföldkőnek fog számítani. Míg ebben a cikkben arról írtunk, hogy végre rájöttek a tudósok, honnan származhat a Föld körül keringő „minihold”.