Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Akár 15 év börtönt is kaphat, aki azonos neműekkel kezd kapcsolatba Irakban

Az iraki parlament szombaton elfogadta a törvényt, amely a vallási értékek védelmére hivatkozva akár 15 év börtönbüntetést is kiszabhat az azonos neműek kapcsolataira.

...svg content...Fotó: Unsplash/Adam Hollin
Közel-Kelet

Kiss László

Szerkesztő
TÉMÁK

Az iraki parlament olyan törvényt fogadott el, amely súlyos büntetést szab ki az azonos neműek kapcsolataira és a homoszexualitást elősegítő tevékenységekre. Az új jogszabály, amely 10-től 15 évig terjedő börtönbüntetést ír elő az azonos neműek közötti kapcsolat létesítéséért, és legalább hét évet az ilyen kapcsolatok előmozdításáért, nemzetközi aggodalmat és az emberi jogi csoportok bírálatát váltotta ki.

A törvényt, amelyet „az iraki társadalom erkölcsi romlottságtól való megóvása” érdekében hozott intézkedésként jellemeztek, elsősorban az iraki parlamentben többségben lévő konzervatív síita muszlim pártok támogatták. A csoport úgy nyilatkozott, hogy a törvényre az ország vallási és erkölcsi értékeinek fenntartása érdekében van szükség. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A jogszabály emellett egytől három évig terjedő börtönbüntetéssel sújtja azokat a személyeket, akik megpróbálják megváltoztatni „biológiai nemüket”, vagy nőiesnek tekintett módon öltözködnek.

A törvényjavaslat bizonyos bűncselekményekért eredetileg halálbüntetést helyezett kilátásba, ám ezt a jelentős nemzetközi visszhangot követően törölték, írta a Reuters. A most életbe léptetett törvényt megelőzően Iraknak nem voltak konkrét rendelkezései a melegek szexuális életére vonatkozóan, bár büntető törvénykönyve tartalmazott erkölcsi záradékokat, amelyeket időnként az LMBTQ közösség ellen használtak.

A Human Rights Watch határozottan elítélte az új törvényt. Rasha Younes, a Human Rights Watch LMBTQ jogokkal foglalkozó programjának igazgatóhelyettese kijelentette: „Az iraki parlament által elfogadott LMBTQ-ellenes törvény súlyos csapást mér az alapvető emberi jogokra”.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.