Egyetlen csepp száraz vér elég lesz a rák diagnosztizálásához, állítja egy új tanulmány
Kínai kutatók hatalmas lépést tettek a daganatos betegségek gyors felismerése felé.
A tudósok a tesztek során képesek voltak felismerni a hasnyálmirigy-, gyomor- vagy vastagbélrák jelenlétét a mintákban, az elemzés pedig mindössze percekig tartott. Mint arról beszámoltak, az esetek 82 százalékában sikeresen állapították meg, hogy a páciens milyen rákbetegégben szenved.
Az új eszköz a mesterséges intelligenciát használja az anyagcsere melléktermékeinek elemzéséhez. Ezek egyfajta „biomarkerekként” működnek, amelyek potenciálisan jelezhetik a rák jelenlétét a szervezetben – írja a Live Science.
A tesztelés kevesebb mint 0,05 milliliter vért igényel a betegségek diagnosztizálásához. A módszert kifejlesztő kínai tudósok ígéretes eredményeiket a Nature Sustainability című folyóiratban megjelent tanulmányukban ismertették.
A folyékony vérhez képest a szárítottat „sokkal olcsóbban és egyszerűbb megoldásokkal lehetséges gyűjteni, tárolni és szállítani” – mondta Dr. Chaoyuan Kuang, az Albert Einstein College of Medicine adjunktusa és a Montefiore Health System onkológusa.
„Valószínűleg még évekre vagyunk attól, hogy ezt a tesztet széles körben alkalmazzuk” – tette hozzá Kuang, aki szerint azonban egy új technológia „nagyszerű kezdetét” láthatjuk, ugyanakkor további széleskörű tesztelésekre lesz szükség.