Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21

AKTUÁLIS

Dollár
359,06 Ft
Euró
389,55 Ft
Font
457,34 Ft
Bitcoin
67,575 $

Tovább romolhat a szúnyoghelyzet Magyarországon

Az elhúzódó szúnyogszezon és az inváziós fajok terjedése miatt új betegségek megjelenésére számíthatunk Magyarországon.

...svg content...Fotó: Unsplash/Wolfgang Hasselmann
Belföld

Kiss László

Szerkesztő

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriuma másfél évtizede figyeli a hazai csípőszúnyogok helyzetét. Kutatásaik szerint míg korábban csak a tavaszi és nyári hónapokban jelentek meg, mostanra egyes inváziós fajok, mint a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog már februárban is kikelhettek, míg az ázsiai tigrisszúnyogot akár októberben is észlelni lehet.

Véleményük szerint ennek oka az enyhébb telekben, valamint az olyan kedvező telelőhelyekben keresendő, mint az esővízgyűjtők, gumiabroncsok vagy az üvegházak temperált környezete. A PTE szakemberei szerint a helyzetet tovább rontja, hogy jelenlegi kémiai ködöléses módszer nem hatékony az inváziós szúnyogfajok ellen, ráadásul komoly környezeti károkat okoz, így a megoldást a lakosság bevonása jelentheti. Soron kívül Magyar Péter bejelentette, nem fog vitázni Dobrev Klárával az ATV-n

Ehhez olyan telefonos alkalmazások és közösségi tudományos programok is elérhetők, mint a Mosquito Alert vagy a Pécsi Szúnyog közösségi oldal, amik segítségével a lakosság és a kutatók is értékes adatokat nyerhetnek a szúnyogok terjedéséről. „Egyetlen elhanyagolt kertben több ezer csípőszúnyog kelhet ki”, figyelmeztetnek a kutatók, hozzátéve, hogy a kertek rendezésével, a szúnyogbölcsők felszámolásával vagy biológiai kezelésével megelőzhető a szúnyoginvázió.