Második világháborús repeszromboló gránát került elő Sátoraljaújhelyen
A robbanóeszközre a Bortemplom tornyának rekonstrukciós munkálatai során találtak rá.
A Magyar Honvédség 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred hivatalos közösségi médiás oldalán szerdán megjelent bejegyzésből derült ki, hogy második világháborús német repeszromboló gránátra bukkantak a sátoraljaújhelyi Bortemplom tornyának felújítása során. Mint írják, közel nyolc évtizedet szunnyadt, mígnem ismét napvilágra került.
A Facebookon közzétett posztban arra is kitérnek, a hagyomány szerint Szepsi Laczkó Máté református prédikátor – Lorántffy Zsuzsanna udvari lelkésze – készítette a világon az első tokaji aszúbort a 17. század elején. Ezzel lepte meg a prédikátor Lorántffy Zsuzsannát húsvétkor a legenda szerint, és ennek állít emléket az 1913-ban épült Bortemplom.
Érdekességként megjegyzik, az eredetileg 37 ágú pincében volt, hogy több mint egymillió liter bort tároltak, s külön ipari vágány is vezetett hozzá. A 15 centiméteres német repeszromboló gránátot pedig a Bortemplom tornyának felújítása során, a padló alá fúródva találták meg, amelynek kapcsán a tűzszerész járőr megállapította:
A robbanóeszköz gyújtószerkezetének működtető mechanikája letört, valószínűleg akkor, amikor a gránát a torony tetőszerkezetével ütközött. „Feltehetően ezért nem lépett működésbe ez a robbanótest, így egy kis égi segítséggel ugyan, de megmaradt a Bortemplom tornya” – áll a bejegyzésben, amelyben azt is kiemelik, a tűzszerészek elszállították a gránátot a helyszínről, későbbi megsemmisítésre.