65 éves lett a Barbie, a játékbabák királynője
A játékfigurát sokan kritizálják a mai napig, míg mások töretlenül rajonganak érte, több százezrek gyűjtik is őket.
Idén 65 éves lett a Barbie baba, de továbbra sincs a láthatáron az, hogy esetleg nyugdíjba vonulna, hiszen továbbra is szükség van rá, hogy inspirációként szolgáljon, motiváljon, vagy csak egyszerűen örömet szerezzen. A Reuters cikkében megjegyzi, az alkotót, Ruth Handlert lánya iránti szeretete ihlette arra, hogy megalkossa a játékbabát, amelyet 1959-ben dobott piacra a Mattel.
Akkoriban még másképp nézett ki, mivel fekete-fehér csíkos fürdődresszben, lófarokba fogott frizurával jelent meg, s két verzióban volt kapható, szőke és barna hajjal. De nem is volt belőle akkora választék, mint most, 2024-ben: már 35 különböző bőrszín, 97 frizura és kilencféle testalkat elérhető. Emellett a ruhák, sminkek, arcformák és szemszínek terén is lehet válogatni.
Mindemellett számos háziállata volt már Barbie-nak, a kutyák és macskák mellett lovak is, de volt már saját pandamackója, kisoroszlánja és zebrája is. Illetve a rózsaszín kabrióktól kezdve a jeep-eken, utánfutókon és lakókocsikon át egészen a hajókig számos járművet birtokolt, de persze a karrierje is változatos és izgalmas.
Többek között helyt állt már pilótaként, rendőrként, farmerként, autóversenyzőként, paleontológusként, mesterszakácsként, orvosként és filmrendezőként is. Továbbá kapható Down-szindrómás, plus size, gendersemleges baba is, mint ahogyan Frida Kahlo, Amelie Erhard, Elenor Roosewelt Barbie-változatát is létrehozták, hogy így tisztelegjenek a történelem során ismertté vált sikeres nők előtt.
Ugyanakkor a Barbie-t sokan kritizálják a mai napig, mondván, számos negatív hatása van, például az, hogy megváltoztatja a kislányok felfogását az ideális testformáról. Mások azonban töretlenül rajonganak ezért a játékért, amit csak fokozott az elképesztően sikeres Barbie-film, egyúttal tény: megjelenése óta Barbie a játékbabák királynője.