Egyre több a lepkehimlős óvodás
De mit érdemes tudni erről a betegségről? Szakértő mondta el a legfontosabb dolgokat.
Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke az InfoRádióban azt mondta, a lepkehimlő egy gyakori vírusfertőzés az óvodások körében, és általában nem jár súlyos tünetekkel. Amiről leginkább felismerhető, az a kiütés, ami elsősorban a két orcán, néha pedig az orrnyergen jelentkezik, innen is kapta az elnevezését, hiszen a pirosodás egy pillangót formál.
Miután a szél is kifújhatja a gyermek arcát, de mástól is kipirulhat, ezért ha a bőrből nem kiemelkedő, apró elemű kiütéseket talpasztalunk testszerte, akár a végtagokon – amelyek általában alig viszketnek –, jó eséllyel lepkehimlős a gyermek – tette hozzá a szakértő. Ezt követően azzal folytatta:
Sokszor megesik, hogy csalánkiütésnek nézik a lepkehimlőt, de előbbi sokkal erőteljesebben viszket; egy allergiás reakciónál hirtelen erőteljesebb tünetek jelentkeznek, míg a lepkehimlőnek általában kevés tünete van. A kiütések megjelenése előtt néhány nappal hőemelkedés jelentkezhet, esetleg egy kis láz, enyhe vírusos panaszokkal, de ezek nagyon gyakran elkerülik a figyelmet – magyarázta Havasi Katalin.
Egyúttal kiemelte: a lepkehimlő esetében megjelenő kiütések általában néhány nap, gyógyszeres kezelés nélkül elmúlnak, de ha egyéb tünetek is megjelennek, akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni. A HGYE elnöke megjegyezte, a betegség súlyosabb lefolyása nagyon ritka, de várandós kismamák lehetőség szerint kerüljék a lepkehimlős gyermekeket.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy megállíthatatlanul terjed az influenza a gyerekek körében is: rengetegen hiányoznak az iskolákból, miközben a gyermekosztályokon egyre több a beteg. De azt is megírtuk, hogy nagyjából két hete több skarlátgyanús megbetegedést jelentettek egy romániai iskolában, s nyolc éve először mutattak ki bubópestist embernél Oregonban.