Alaposan megdrágult a jogsiszerzés az elmúlt években
Pár év alatt teljesen elszálltak az árak, nem meglepő, hogy tanulóból is jóval kevesebb van.
Átlagosan 345 ezer forintot kell kifizetnie annak, aki jogosítványt szeretne, mindez azt jelenti, hogy három év alatt jelentősen megdrágult az oktatás, 2021-ben ugyanis még csak 200 ezer forint körüli összegbe került a vezetői engedély megszerzése – számolt be róla az Infostart.
Az autósiskolák az inflációval, valamint a növekvő költségekkel magyarázzák az áremelést, ez odáig vezetett, hogy Budapesten mostanra 8-10 ezer forintra növekedett az óradíj, míg vidéken hozzávetőlegesen hétezer forintot kell fizetni egy gyakorlati óráért cserébe.
A vizsgához szükséges tapasztalat megszerzéséhez 30 órát és minimum 580 levezetett kilométert várnak el, ám a tanulók közül sokan vannak olyanok, akik pluszórákat vesznek, hogy biztosan rendelkezzenek elegendő rutinnal. Nem meglepő ugyanakkor, hogy – főleg vidéken – jelentősen lecsökkent a jelentkezők száma a költségek miatt.
Az államilag meghatározott vizsgadíjak ugyan nem változtak 2023-hoz viszonyítva, így a KRESZ-vizsga továbbra is 4600 forint, míg a gyakorlati vizsga díja 11 ezer forintba kerül. Az elsősegély-tanfolyam további 10 ezer forinttal növeli meg a költségeket, ennek vizsgadíja pedig 18 ezer forint.
Jelenleg nagyjából négyezer oktató van Magyarországon, akik közül sokan másodállásban végzik tevékenységüket. Amennyiben azonban 2024/25-ös tanévtől ingyenessé tennék a B kategóriás jogosítvány megszerzését a gimnáziumban és szakiskolában tanuló diákok számára, úgy vélhetően a jelenlegi kapacitás nem lesz elegendő.