Sikeresen landolt a Holdon a NASA Odysseus űrkompja – videón a pillanat
A landolás azért is bír nagy jelentőséggel, mert ez a jármű fogja előkészíteni az amerikai űrhajósok holdra lépését.
A Sky News jelentése szerint a NASA új holdkompja, az Odysseus egyhetes utazása után sikeresen landolt a Hold felszínén: a NASA azt reméli, hogy az űrszonda előkészíti majd az utat az amerikai űrhajósok számára, akik a tervek szerint 2026-ban landolhatnak majd a Holdon.
A sikeres leszállás nyomán hatalmas üdvrivalgás tört ki a houstoni irányítóteremben, Bill Nelson, a NASA igazgatója pedig „diadalnak” és „óriási előrelépésnek” nevezte a sikeres IM–1 (Intuitive Machines) küldetést, az egész emberiségre nézve. Nelson a sikeres landolás utáni televíziós nyilatkozatában emlékeztetett, legutóbb több mint fél évszázaddal ezelőtt járt az Egyesült Államok a Holdon.
Az űrszonda február 15-én, helyi idő szerint reggel 6.05-kor indult a floridai Kennedy Űrközpontból, s egy SpaceX Falcon 9 rakéta lőtte ki Föld körüli pályára. A holdlandoló egy telefonfülke méretével egyezik meg, saját motorral rendelkezik, és a fedélzetén található csillagtérképről tájékozódott az úton.
Akkumulátorait a Nap felé fordulva tudja feltölteni, a landolását pedig a Hold gravitációs ereje segítette, a bolygó déli pólusának közelében a Shackleton-kráternél. Küldetése pedig nagyon fontos: a felszín alatti jeges területeket fogja kutatni, hogy kiderüljön, ivóvízzé, vagy esetleg rakéta-üzemanyaggá lehet-e alakítani. Most pedig íme a landolás: