Több mint fél évszázad után hamarosan ismét amerikai űreszköz landolhat a Holdon
A NASA élőben közvetíti az Odysseus holdszonda leszállását.
Több szempontból is űrtörténeti jelentőségű pillanatra készül a NASA, amely az 1972-es Apollo-17 missziót követően küldött ismét holdraszálló-egységet a világűrbe. A személyzet nélküli küldetést ráadásul az Intuitive Machines magánvállalattal együttműködésben szervezték meg.
Az Odysseus névre hallgató egység az előzetes tervek alapján amerikai idő szerint február 22-én, délután 17:49-kor landol égi kísérőnkön, a Hold déli pólusának közelében. A küldetés az Artemis-projekt fontos része, melynek során az emberes holdutazást tűzték ki célul, amire legkorábban 2026-ban kerülhet sor.
A leszállást a NASA minden platformján, valamint a közösségi médiában is élőben közvetítik, melynek során az amerikai űrügynökség és az Intuitive Machines közös sajtótájékoztatót tart a küldetésről, valamint a tudományos felfedezési lehetőségekről – számolt be róla a Cybernews.
A NASA alig egy hónappal korábban próbálkozott hasonló küldetéssel, akkor az Astrobotic Technology holdrobotja a Peregrine-misszió keretében már a fellövést követően komoly problémákba ütközött, ami végül meghiúsította a tervezett landolást. A több mint 100 millió dolláros projekt során a szondának a Hold közelébe sem sikerült eljutnia, a Peregrine végül visszatért a Föld légkörébe, ahol elégett.
A kudarccal végződő januári küldetésnek nem mellesleg magyar vonatkozása is volt. A szondán helyet kapott a Puli Space Téridő plakettje, különböző üzenetekkel, valamint Weöres Sándor versével. A Peregrine több tudományos műszert és egy mini holdjárót is szállított.