Jogvédő csoportok vették elő az EU-t a Földközi-tengeren tavaly bekövetkezett 3000 halálesetért
A jogvéső csoportok úgy látják, részben az uniós szabályozások okolhatok a tavalyi halálesetekért a Földközi-tengeren.
A Guardian jelentése szerint több jogvédő csoport is felszólalt annak kapcsán, hogy a tavalyi évben több mint 3000 ember vesztette életét a Földközi-tengeren, akik egy jobb élet reményében próbáltak átvágni a tengeren. A tragédiák kapcsán most több, a Földközi-tengeren mentési missziókat működtető csoport is felszólította az EU-t, hogy változtasson politikáján, mely véleményük szerint részben okolható az illegális bevándorlók haláláért.
Egy tavaly hozott uniós rendelet ugyanis jelentős mértékben csökkentette a civil szervezetek által irányított civil flotta kutató-mentő misszióinak reagálóképességét, ezáltal rendszeresen veszélybe sodorva a Földközi-tengeren átkelő emberek életét.
Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter 2023-as rendelete kimondja, hogy a mentés befejezése után a civil flottának haladéktalanul, a legközvetlenebb útvonalon kell elindulnia a kijelölt kikötőbe, ami egyúttal ellehetetleníti a további mentéseket.
Olaszország pedig elkezdte kijelölni a mentőhajókat a működési helyüktől távol eső kikötőibe, ami arra kényszeríti őket, hogy több száz extra tengeri mérföldet hajózzanak, ami akadályozza a földközi-tengeri járőrözést. Az SOS Humanity jelentése szerint 2023-ban ezek a hajók 374 napot vesztegettek ilyen hosszabb utakra. A jogvédő csoportok által közzétett jelentés szerint a mentőhajók egy év alatt több mint 150 500 kilométert tettek meg, „szükségtelenül hosszú” útvonalakért.