Tajvan 19 milliárd dollár értékben vásárolna fegyvert az Egyesült Államoktól
Ami miatt egyre fokozódik a feszültség Tajvan és Kína között.
A Newsweek értesülései szerint Tajvan arra vár, hogy az Egyesült Államok jóváhagyjon egy 19 milliárd dollár értékű fegyvereladást, ám eközben egyre csak mélyül a feszültség a sziget és Kína között. A lap a CATO Institute amerikai agytröszt közlése nyomán számolt be arról, hogy a fegyverarzenál 57 százaléka „hagyományos” fegyverekből, például harckocsikból áll.
A CATO Institute úgy tudja, a fegyvercsomag 28 százalékát HIMARS rakétavetők teszik ki, a fennmaradó 14,9 százalékot pedig a „lőszerek”. Arra is rámutattak, hogy azért is csúszhat a Tajvannak szánt fegyvercsomag jóváhagyása, mert az amerikai ipari kapacitást már így is túlterhelik az Ukrajnának, valamint az Izraelnek szállított fegyverszállítmányok.
Ugyanakkor az amerikai védelmi minisztérium kijelentette, prioritásnak tekintik, hogy a Tajvan számára szükséges fegyvereket eljuttassák a szigetnek. Egyes elemzők mégis úgy vélik, hogy az Egyesült Államok nem tesz eleget annak érdekében, hogy felkészítse Tajvant egy esetleges kínai invázióra, hangsúlyozva, hogy Kína nyilvánosan esküdött fel arra, hogy szükség esetén erőszakkal annektálja Tajvant.
Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője még tavaly novemberben a Newsweeknek nyilatkozva beszélt arról, hogy a tajvani fegyverbeszerzések „elmaradására” vonatkozó számos negatív megjegyzés „téves felfogás, mely azon a téves feltételezésen alapul”, hogy az a dátum, amikor a védelmi minisztérium értesíti a Kongresszust a tervezett fegyvereladásokról, az egyben a „gyártás és a szállítás kezdőpontját” is jelöli.