Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szakértő mondja el, miért nem jó ötlet mobilozással indítani a napot

A kora reggeli görgetés és olvasgatás élvezetes dolog, ezért kezdik sokan a napjukat a közösségi oldalakon. Ám egy neurobiológus szerint ez egyáltalán nem tesz jót az agyunknak.

...svg content...Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Mint azt már korábban megírtuk, a Facebook alapítója, Mark Zuckerberg sok más emberhez hasonlóan ébredés után rögtön a telefonja után nyúl. Ezt ő maga vallotta be egy korábbi interjúban, hozzátéve, hogy ilyenkor az aktuális világeseményektől függően percekig vagy még annál is tovább nyomogatja a telefonját, illetve ellenőrzi a Facebook, Messenger és WhatsApp platformjait.

Ugyanakkor elismerte, ez nem feltétlen a legjobb. „Elég szomorú a helyzet, hogy őszinte legyek” – fogalmazott akkor. A Life.hu a Metro cikkére hivatkozva most azt írja, nem véletlen, hogy sokan ugyanígy tesznek, hiszen a kora reggeli görgetés és olvasgatás élvezetes dolog. Emily McDonald neurobiológus szerint azonban egyáltalán nem tesz jót az agyunknak, és ki is fejtette, miért gondolja így. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Elmondása alapján évek óta tanulmányozza az emberi agyat, és jelenleg az idegtudományi doktori cím megszerzésén dolgozik. A TikTok-oldalán megjelent videóban pedig elmagyarázza, hogy a közösségi oldalak hatására mi történik a fejünkben. Elsőként egy praktikus útmutatót osztott meg az agyhullámok különböző típusairól:

  • Delta: a mélyalváshoz kapcsolódó, leglassabb agyhullámok.
  • Théta: lelassult agytevékenység, csaknem annyira, mint a mélyalvásnál.
  • Alfa: az agyunk még dolgozik, de ellazult állapotban vagyunk.
  • Béta: az éberség állapota, ilyenkor az agyunk gyorsan reagál.
  • Gamma: a legmagasabb frekvenciájú agyhullám, nagyon koncentrált állapot.

„Az első dolog, amit tudnunk kell, hogy amikor reggel felébredünk, az agyhullámaink átmennek a delta, théta, alfa, majd a béta állapotba, vagyis egyre éberebbek és éberebbek leszünk” – magyarázta. A tudomány szerint az agy fokozatosan ébred fel, és jut el a bétáig, de ha egyből elkezdjük görgetni a közösségi oldalakat, azzal átugorjuk ezeket a szakaszokat.

„Ha reggel az első dolgod, hogy megnézed a telefonodat, akkor az agyad egyenesen a béta állapotba lép, ez azt eredményezi, hogy a nap hátralévő részében még több stressz fogja érni” – emelte ki a szakember. Majd megjegyezte, a közösségi média a dopaminszintet is növeli, ezért fogunk a nap folyamán újra és újra vágyni arra, hogy nézegessük.

@emonthebrain Replying to @user9955830579983 Neuroscience-backed Morning routine 🧠☀️ #morningroutine #wellness #selfcare #mentalhealth #neuroscience #positivemindset ♬ original sound – emily | neuroscientist 🧠