Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

36 emberi élet szárad a lelkén, végül halálra ítélte a bíróság a tömeggyilkost

Halálos ítéletet kapott az a 45 éves férfi, aki 36 embertársa halálát idézte elő egy gyújtogatással Japánban, akik már soha nem térhetnek haza a családjaikhoz.

...svg content...Fotó: A 42 éves, szaitamai Aoba Sindzsit hordágyon viszik be a rendőrségére, miután őrizetbe vették Kiotóban 2020. május 27-én. Sindzsi maga is súlyos égési sérüléseket szenvedett, amikor tavaly július 18-án lángba borította a Kyoto Animation háromemeletes épületét, ahol akkor mintegy 70 ember tartózkodott. A tűzvészben 36-an életüket vesztették és 33-an megsérültek. Aobát egyebek között gyilkosság és gyújtogatás gyanújával vették őrizetbe. Ez Japán történetének egyik legnagyobb gyilkossági ügye. MTI/EPA/Jiji Press
Ázsia
Author image

Hujber Dávid

Szerkesztő

A bíró szerint a most 45 éves Shinji Aoba az ismert és neves Kyoto Animation ellen elkövetett támadással azonnali pokollá változtatta a stúdiót. Egy japán bíróság ezt követően halálra ítélte a férfit, aki 36 ember meggyilkolásáért felelős. A gyújtogatást még 2019-ben követte el a kiotói animációs stúdióban, ahol számos dolgozó vesztette életét.

A helyi kerületi bíróság közölte, az elvégzett szakértői vizsgálatok szerint a gyilkos szellemileg alkalmas arra, hogy szembenézzen a büntetésével, azzal, hogy halálra ítéljék. A 2019 júniusában elkövetett gyilkosságok egész Japánt sokkolta, és világszerte gyászhullámot váltott ki az anime rajongókból, akik szintén megdöbbentek. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Az ügyészek szerint a gyilkost az motiválhatta, hogy szerinte ellopták az ötleteit, miután egy éves versenyen elutasították a regényeit. A bíróság nem talált bizonyítékot arra, hogy a stúdió bármilyen formában is plagizálta volna a műveit. A túlélők arról számoltak be, hogy Aoba betört az épületbe, benzint szórt a földszintre, majd tüzet gyújtott, miközben azt kiabálta, hogy „dögölj meg.”

A gyilkos beszámítható

A háromemeletes épületben dolgozó fiatal művészek közül sokan meghaltak. A tűz keletkezésekor körülbelül 70 ember dolgozott az épületben, közülük sokan szén-monoxid-mérgezésben haltak meg, míg több mint 30 másik ember súlyosan megsérült. Voltak, akik inkább kiugrottak az ablakon, míg egyesek a tetőre vezető csigalépcsőn keresztül kerestek volna kiutat, de ők sem maradtak életben, elájultak és megfulladtak.

Maga a gyújtogató is égéséri sérüléseket szenvedett, és kerekesszékben hallgatta végig az ítéletet. Összesen 10 hónapot volt kórházban, majd 2020 májusában letartóztatták, és azóta börtönben van. A bíróság úgy ítélte meg, hogy Aoba nem volt sem elmebeteg, sem csökkent szellemi képességű a gyilkosságok elkövetésekor.

Vallomásában azt mondta, nem gondolta, hogy ennyi ember fog meghalni a tűzben, és már úgy látja, túl messzire ment. A tűzoltók példátlannak írták le az esetet, és úgy fogalmaztak, rendkívül nehéz volt kimenteni az épületben lévőket. Egy amerikai animációs cég 2,4 millió dollárt gyűjtött össze, hogy segítsen talpra állni a cég dolgozóinak és családtagjainak.

Japán továbbra is kitart a halálbüntetések kiszabása mellett, akkor is, ha ezzel egy igen szűk réteghez tartozik. Jellemzően olyan ügyekben ítélnek halálra embereket, akik többekkel végeztek. Az Al Jazeera azt írja, az elítélteket gyakran csak az akasztásuk napján, annak reggelén értesítik a kivégzésükről, így az utolsó pillanatig nem tudhatják, mikor kerülnek sorra.

Az elmúlt évek legnagyobb nyilvánosságot kapott kivégzései 2018-as évben voltak, amikor Japán 13 embert – köztük egy „világvége-szekta” guruját – akasztott fel, akik 1995-ben a tokiói metró ellen követtek el szarin-támadásokat. Legutóbb 2022-ben hajtottak végre kivégzést, míg december hónapban még mindig 107 ember volt halálsoron.

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.