M. Richárd egészségügyi ellátása kapcsán tett közzé közleményt a Központi Nyomozó Főügyészség
M. Richárdot, vagyis a Dózsa György úti gázolót egy feljelentés szerint „nem szakszerűen látták el”, amikor rosszul lett a börtönben. A Központi Nyomozó Főügyészség most tisztázta az ügyet.
A Központi Nyomozó Főügyészség sajtóközleménye alapján a jogerős szabadságvesztés büntetését töltő néhai fogvatartott ügyében tett feljelentés szerint a büntetés-végrehajtási intézetben elhanyagolták a férfi egészségügyi ellátását. A feljelentésben egy olyan állítás lett megfogalmazva, mely szerint a 2021. december 24-i eszméletvesztéssel járó rosszullétekor az ügyeletes ápoló nem hívott hozzá mentőt, orvosi segítség iránt sem intézkedett, és csak egy nap elteltével, másnap este került kórházba.
Csakhogy a Központi Nyomozó Főügyészség friss közleményében megosztotta, a feljelentésben közöltekkel ellentétben a megszüntető határozat szerint a kamerafelvételek és orvosi dokumentumok kétséget kizáróan bizonyítják, hogy miután a fogvatartott az ágyáról a földre esett, két perc elteltével őrök és szakápolók, míg negyed órán belül ügyeletes orvos is megjelent a zárkában.
Sőt, az orvos azonnal értesítette a mentőket, akik öt perc múlva a helyszínre értek és még aznap kórházba szállították a férfit. A nyomozó ügyészség álláspontja szerint tehát M. Richárd a büntetés-végrehajtási intézetben állapotának megfelelő ellátásban és kezelésben részesült, 2022. május 5-i halála természetes módon, évek óta fennálló súlyos betegsége következményeként állt be.
A feljelentő mégis panasszal élt
A közleményből kiderült, hogy az eljárás megszüntetése ellen a feljelentő panasszal élt, szerinte ugyanis az intézet szakmai szabályokat vétett, amely végül a fogvatartott halálához vezetett. Ennek igazolására indítványozta a férfi korábbi kezelőorvosának kihallgatását és az orvosszakértői vélemény kiegészítését.
A panasz nyomán a nyomozó ügyészség beszerezte a fogvatartott teljes egészségügyi dokumentációját, – amely tartalmazta a büntetés-végrehajtási intézetbe kerülését megelőzően keletkezett orvosi iratokat – így a korábbi betegségének kezelésével kapcsolatos kezelőorvosi nyilatkozatot is. Az igazságügyi orvosszakértői vélemény figyelembe vette mindezen adatokat, így az aggálytalan.
A Központi Nyomozó Főügyészség az ügyiratok felülvizsgálata során megállapította, hogy a regionális nyomozó ügyészség a beszerzett bizonyítékok alapján megalapozottan jutott arra a következtetésre, hogy a fogvatartott betegségeit a büntetés-végrehajtási intézetben a szakmai szabályoknak megfelelően, mulasztás nélkül kezelték. A sérelmezett egészségügyi ellátás és a férfi állapotában bekövetkezett kedvezőtlen változások, valamint a halála között ok-okozati összefüggés nem állapítható meg, ezért a nyomozás folytatása nem indokolt.