Elkészült a bliccelők TOP-10-es listája, 2 milliós bírsággal vezet valaki
Azok, akik bliccelnek, igen sok pénzt fizethetnek, főleg, ha nem rendezik idővel a bírságot.
Továbbra sem éri meg bérlet- vagy jegyvásárlás helyett bliccelni, ráadásul a ki nem fizetett pótdíj nem évül el. A BKK szigorú követeléskezelési eljárásai miatt a pótdíjazási eljárás alá vontak közül azok döntenek a legjobban, akik minél hamarabb, lehetőleg még a helyszínen kiegyenlítik a rájuk rótt büntetést, vagy élnek a kedvezményrendszerrel, amely bérletvásárlásra ösztönzi a bliccelésen ért utast. Milliós pótdíjakból 2023-ban sem volt hiány: a BKK összegyűjtötte a tavalyi év negatív rekordereit – írja a BKK a közleményében.
A Budapesti Közlekedési Központ 2021 óta a korábbinál is szigorúbban lép fel a jegy és bérlet nélkül utazókkal, ezáltal a pótdíjkezelési eljárások is hatékonyabbá váltak. A szigorúbb követeléskezelésnek betudhatóan évente több ezer fizetési meghagyást és végrehajtási eljárást indít a BKK.
A BudapestGO alkalmazás bevezetésének köszönhetően bármikor bárhonnan megvásárolható számos jegy- és bérletfajta. Jóllehet, az utasok döntő többsége becsületesen, a szabályoknak megfelelően veszi igénybe a közösségi közlekedési szolgáltatásokat, ennek ellenére még mindig vannak olyanok, akik bliccelnek, sőt a pótdíjat sem fizetik ki időben. Ezért a BKK többször felhívja a figyelmet arra, hogy a ki nem fizetett pótdíj nem évül el, a pótdíjtartozás akár milliókra is rúghat néhány év alatt.
A közlekedésszervező társaság összeállította az elmúlt év pótdíjbefizetéseinek top 10-es listáját. A felsorolt összegeket már befizették, valamennyit végrehajtási eljárások alapján, 5-8 év elteltével teljesítették a pótdíjazott utasok.
Top 10 egyösszegű pótdíjbefizetések 2023-ban:
1. 2 016 968 forint
2. 1 669 823 forint
3. 1 429 812 forint
4. 1 303 539 forint
5. 1 260 143 forint
6. 1 238 814 forint
7. 1 235 988 forint
8. 1 072 748 forint
9. 1 030 355 forint
10. 1 011 810 forint
A legmagasabb összegű pótdíjbefizetés 2 végrehajtási eljárásból több tucat rendezetlen pótdíjazás alapján adódott össze. A ténylegesen befolyt pótdíjak tartalmazzák a pótdíjtartozást és járulékait, az évek alatt rárakódó kamatokat és a végrehajtási eljárások költségeit is. A legmagasabb egyösszegű befizetés 2020-ban volt, és 2 797 400 forintra rúgott.
Kedvezménnyel ösztönöz bérletvásárlásra a BKK
A BKK szándéka, hogy senkinek se legyen kétsége: bliccelés helyett megéri inkább bérletet vagy jegyet vásárolni. A 30 napon túl befizetett pótdíjra 50 ezer forintot kell fizetni, azaz az ügyfél minél később egyenlíti ki a pótdíjat, annál magasabb összeget kell befizetnie. A közlekedésszervező 2022 szeptemberétől kedvezményrendszerrel buzdítja bérletvásárlásra a bliccelésen ért utast: havonta átlagosan több mint ezren élnek azzal a lehetőséggel, hogy havi- vagy hosszabb érvényességű bérlet vásárlásával csökkentik a pótdíjtartozásukat.
A BKK biztosítja a folyamatos jegyellenőrzést a teljes hálózaton, törekedve a minél nagyobb területi és időbeli lefedettségre. Tavaly
• 227 200 ellenőrzés zárult pótdíjazással (5 százalékkal több, mint 2022-ben), és
• 19 ezer pótdíjazott választotta a 2022 őszétől rendelkezésre álló kedvezményes rendezési lehetőséget, azaz bemutatta a pótdíjazást követően vásárolt bérletét.
Ügyfélbarát intézkedések, korszerű szolgáltatások
A BKK több szolgáltatást is bevezetett, amellyel hatékonyabbá teszi, adott esetben gyorsítja a pótdíjazással járó ügyintézést. A társaság többek között
• lehetőséget biztosít arra, hogy a bliccelésen ért utas az ellenőrnél bankkártyával fizesse ki a helyszíni – mérsékelt – pótdíjat: 2023-ban a pótdíjazások 63 százalékát rendezték helyszínen, az ebből befolyó összeg (1,7 milliárd forint) 35 százalékkal haladta meg a 2022. évit;
• e-mail-értesítést küld a pótdíjtartozásról, ezzel felhívja a figyelmet a befizetési határidőre, hogy a bliccelő elkerülhesse a pótdíj emelkedését, továbbá
• bevezette a pótdíjfizetés lehetőségét elektronikus felületen is.
A pótdíjazásról és a pótdíjkedvezményről bővebben ezen az oldalon lehet olvasni.