Csalóka lehet a covid gyorstesztek eredménye, érdemes több mintát is venni
Nem csökkent a hatékonyságuk, az immunrendszerünk azonban már sokkal gyorsabban reagál a fertőzésre.
Az eMed tudományos vezetője, Michael Mina immunológus és epidemiológus szerint a legtöbb ember immunrendszere mostanra jóval felkészültebb a covid-fertőzésre, emiatt az úgynevezett „kifejlett tünetek” később jelennek meg. Éppen azért a korai gyorsteszt fals eredményt hozhat.
Sokan már a tünetek megjelenésének napján tesztet végeznek, azonban ennél hosszabb időbe telik, mire orrból, vagy garatból vett mintából kimutatható a fertőzés, éppen ezért Mina azt javasolja, hogy érdemes egy-két napot várni az antigén tesztekkel – írta meg a Portfolio.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy célszerű több mintavételt végezni, ugyanakkor kiemelte, hogy az is előfordulhat, hogy a gyorstesztek során egyszerűen nem éri el a kimutatható értéket a vírusszám. Kiemelte továbbá, hogy a fertőzőképesség csúcspontja csupán négy-hat nappal a fertőzés után tapasztalható.
Hozzátette, hogy mostanra a védőoltások és a lakosság átfertőzöttsége miatt a legtöbben már „immunológiailag képzetté” váltak, azonban úgy véli, hogy a tünetek alapján akár pozitív teszteredmény hiányában is célszerű megfontolni a kezelési lehetőségeket, különösképp, ha az gyomor-bélrendszeri szimptómákat is eredményez.