Sikeresen megsemmisített egy ballisztikus rakétát az új amerikai védelmi rendszer
A cél pedig épp ez volt.
Az amerikai rakétavédelmi ügynökség (MDA) hétfői közleményében közölte, a korszerűsített, új földi rakétaelhárító rendszer (GBI) tesztje bebizonyította, hogy az Egyesült Államok földi középtávú rakétavédelmi rendszere (GMD) „képes a fenyegetések gyorsabb leküzdésére”, és potenciálisan meghiúsíthatja „az olyan szélhámos nemzetek, mint Észak-Korea és Irán ballisztikus rakétafenyegetéseit”.
Közleményében az MDA megjegyezte, a rendszer fejlesztései „nem az Oroszországból és a Kínai Népköztársaságból érkező nagy és kifinomult ICBM, légi vagy tengeri indítású ballisztikus rakétafenyegetések lehárítására irányulnak, és nem is képesek” arra. Ehelyett az ügynökség szerint az Egyesült Államok „a stratégiai elrettentésre támaszkodik e fenyegetésekkel szemben”.
A GBI néven ismert fejlesztés magában foglalja a „Capability Enhanced-II Block 1 Exo-Atmospheric Kill Vehicle” elnevezésű rakétát is. Az ügynökség szerint a teszt volt az eszköz első bemutatója, mely lehetővé teszi a nagyobb hatótávolságú összecsapásokat is. A Newsweeknek nyilatkozva az MDA szóvivője elárulta, terveik szerint „2024-ben szigorú földi teszteket hajtanak végre, hogy támogassák a 2025-ben történő bevetést a flottában”, ugyanakkor megjegyezte, hogy a hétfői teszt egy szoftveralapú fejlesztést érintett, és a „Csendes-óceán széles óceáni területén” zajlott.
Glen VanHerck tábornok, az Észak-amerikai Légvédelmi Parancsnokság és az Egyesült Államok Északi Parancsnokságának parancsnoka szerint a teszt „megerősíti a stratégiai stabilitást egy dinamikus biztonsági környezetben”, hangsúlyozva, hogy a korszerűsítés „lehetőséget és időt biztosít a nemzet magas rangú vezetőinek” a fenyegetések kezelésében.